Մեկ մատնիչի շուկայական գինը Կապանում (ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին. հաղորդում հանցագործության մասին)
Սյունիքի մարզի Սյունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձություններում նորանոր բացահայտումներ են ջրի երես դուրս գալիս:
Ինչպես արդեն ասվել է՝ Սյունիքի մարզպետի 2018թ. հունվարի 9-ի կարգադրությամբ այդ դպրոցում մարզպետարանի ներքին աուդիտի բաժնի կողմից իրականացվել է համակարգի գնահատում եւ ֆինանսական աուդիտ:
Գնահատումն ու ֆինանսական աուդիտն ընդգրկում էին «Սյունիքի միջնակարգ դպրոց» ՊՈԱԿ-ի 2016թ. հունվարի 1-ից մինչեւ 2017թ. դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակաշրջանի գործունեությունը:
Ըստ մարզպետարանի աշխատակազմի ներքին աուդիտի բաժնի 2018թ. հունվարի 19-ի եզրակացության՝ աշխատավարձի հաշվարկման եւ վճարման գործառույթների ուսումնասիրման ընթացքում արձանագրվել է, որ 2016 եւ 2017 թվականներին, հակառակ տարիֆիկացիայի, հաշվապահին վճարվել է 100 հազար դրամ ամսական աշխատավարձ (տարիֆիկացիայով նախատեսված էր 0.5 դրույք հաստիք՝ 50 հազար դրամ աշխատավարձով):
Այդ ամենի արդյունքում փորձ է արվում պատասխանատվության ամբողջ բեռը բարդել դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Առաքելյանի վրա, ինչի համար էլ ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկվել է ոստիկանության Կապանի բաժին:
Առաջին հայացքից թվում է, թե ամեն ինչ ճիշտ է, օրենքով է, տրամաբանական է, բայց…
Լիլիթ Առաքելյանը, ինչպես քանիցս է ասվել, թիրախավորվել էր «Սյունյաց երկիր» թերթ բաժանորդագրվելու, այդ թերթում հոդվածներ հեղինակելու, խմբագրին հեռաձայնելու համար:
Վերջին օրերին, սակայն, նորանոր հանգամանքներ են բացահայտվում՝ կապված Սյունիքի դպրոցում իրականացված ստուգման արդյունքների հետ:
Պարզվում է՝ Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը թաքցրել է ստուգման իրական արդյունքները եւ այն դարձրել առեւտրի առարկա այդ դպրոցի նախորդ տնօրեն Արթուր Մնացականյանի հետ:
Լիլիթ Առաքելյանից առաջ դպրոցը ղեկավարել է Արթուր Մնացականյանը, ասել է թե՝ ստուգումն ընդգրկել է նախեւառաջ Արթուր Մնացականյանի ղեկավարման շրջանը՝ 2016թ. հունվարի 1-ից մինչեւ այդ տարվա հուլիս:
Այնպես որ՝ հայտնաբերված հավելագրումն ընդգրկում է նախեւառաջ Արթուր Մնացականյանի ղեկավարման շրջանը:
Ստուգման արդյունքների քննարկումներում, մինչդեռ, բացակայում է Արթուր Մնացականյանի անունը:
Ինչո՞ւ է Վահե Հակոբյանը պարտակում Սյունիքի դպրոցի նախկին տնօրեն Արթուր Մնացականյանի (ով ներկայումս Կապանի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցի տնօրենն է) օրերում սկիզբ դրված հավելագրումները:
Պարզվում է՝ մարզպետը պետության հաշվին առեւտրի մեջ է Արթուր Մնացականյանի հետ:
Նրան առաջարկվել է սուտ մատնություն ընդդեմ «Սյունյաց երկիր» թերթի, ինչի դիմաց խոստացել է թաքցնել բացահայտված հավելագրումը եւ հանդուրժել պաշտոնավարումը Կապանի թիվ 3 միջնակարգում:
Այսպիսով՝ ըստ ստուգման արդյունքներն արձանագրող հաշվետվության (19.01.2018թ.)՝ Արթուր Մնացականյանի ղեկավարած դպրոցում բացահայտվել են հավելագրումներ, որին գնահատական չի տրվել Սյունիքի մարզպետի կողմից:
Հարցն ունի մեկ այլ եւ շատ ուշագրավ կողմ նույնպես:
Սյունիքի միջնակարգ դպրոցը, ինչպես եւ մյուս դպրոցները, եռամսյակային ու տարեկան հաշվետվություններ են ներկայացնում մարզպետարանի ֆինանսական վարչության պետ Սուսաննա Դավթյանին: Բայց վերջինս տարիներ շարունակ «չի նկատել», որ փոքրիկ այդ դպրոցում տարեկան առնվազն 600 հազար դրամ գերածախս կա աշխատավարձի ուղղությամբ:
Իսկապե՞ս Սուսաննա Դավթյանը, ով ի պաշտոնե հանգամանալից զննում է յուրաքանչյուր դպրոցի ֆինանսական հաշվետվությունը, չի նկատել ո՛չ հավելագրումը, ո՛չ աշխատավարձի ֆոնդի գերածախսը:
Եթե չի նկատել՝ ուրեմն չի տիրապետում իր պարտականություններին: Իսկ եթե նկատել ու աչք է փակել, ապա ինչո՞ւ:
Արթուր Մնացականյանի եւ Սուսաննա Դավթյանի արարքն ակամա նոր հարցերի տեղիք է տալիս:
Նախ՝ արդյո՞ք Արթուր Մնացականյանը նախկինում եւս նման հավելագրումներ է կատարել իրեն վստահված Սյունիքի միջնակարգում:
Այնուհետեւ՝ արդյո՞ք նման «մանրուքներից» զերծ են Սյունիքի մարզի հանրակրթական մյուս դպրոցները եւս, չէ՞ որ նրանց ֆինանսական գործունեության վերահսկողությունը նույնպես դրված է Սուսաննա Դավթյանի վրա:
Հույս ունենք, որ պատկան մարմինները կպատասխանեն հանրությանը հետաքրքրող այդ հարցերին՝ դրանց տալով օրենքով սահմանված գնահատական: