​Շնորհավորում եմ բոլորիս Առաջին Հանրապետության տոնի առթիվ: 1918թ. մայիսի 28-ին մեր ժողովուրդն իր հավաքական կամքի ու անկոտրում ոգու շնորհիվ կարողացավ իրականություն դարձնել անկախ պետականությունը վերականգնելու իր դարավոր երազանքը: Մայիսի 28-ի ամենամեծ դասն այն էր, որ մենք վստահեցինք մեր ուժերին և հասկացանք, որ մենք ինքներս պետք է կռենք մեր երկրի ապագան: Այդ օրը մենք բոլորին ապացուցեցինք, որ մենք լինելու ենք և տարածաշրջանում կանք՝ որպես պայքարող ու արժանապատվություն ունեցող տեսակ, վճռական ենք պաշտպանելու մեզ, մեր շահերն ու ազգային նպատակները: Ապացուցեցինք, որ պետականություն ունեցող ազգն անմահ է, ինչ փորձությունների էլ, որ ենթարկվի: Թուրքական բանակի դեմ տարած մայիսյան հաղթանակները Սարդարապատում, Բաշ Ապարանում, Ղարաքիլիսայում փրկեցին Արևելյան Հայաստանի վերջին հողակտորները և դրանց վրա ապրող հայությանը: Մեր ժողովուրդը մեծագույն ճիգով վերականգնեց Հայոց անկախ պետականությունը՝ հռչակելով Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ծնունդը: Մայիսի 28-ը թերևս լավագույն ապացույն է, որ միասնական պայքարի դեպքում մեր դեմ անզոր է ցանկացած թշնամի:
​Այս մեծ տոնի առթիվ իմ խոնարհումն եմ բերում հայ ազգի ինքության համար մարտնչած բոլոր հերոսների հիշատակներին, նրանք իրենց արյան գնով նվաճեցին այս հաղթանակը՝ ստեղծելով մի երկիր, որը կոչվեց Հայաստանի Հանրապետություն, հաղթանակ, որը տվեց հայ ազգին ինքություն, այլ կերպ ասած՝ անձնագիր:
​Տոնական այս օրը մեր երկրին և մեր ժողովրդին մաղթում եմ խաղաղություն, դժվարություններին դիմագրավելու կամք ու տոկունություն, անսասան հավատ և նոր ձեռքբերումներ տնտեսության և հասարակական ու քաղաքական կյանքի բոլոր բնագավառներում: Ապրենք և արարենք այնպես, որ գալիք սերունդներին թողնենք հզոր Հայաստան, այնպիսի Հայաստան, որ մեր զավակները հպարտությամբ ու արժանապատվության զգացումով կրեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու վեհ կոչումը: