ՄԵՂՐԻ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՂԵԿԱՎԱՐ ԽԱՉԱՏՈՒՐ ԱՆԴՐԵԱՍՅԱՆԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁԸ ՄԱՅԻՍԻ 28-Ի՝ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԻ ԱՌԹԻՎ.
28.05.2024 16:10
Մեծ հպարտությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս Առաջին Հանրապետության տոնի առթիվ: Մայիսի 28-ը հայ ժողովրդի փրկության և վերածննդի օրն է:
Անկախության հռչակումը բեկումնային եղավ հայ ժողովրդի համար և սկսվեց հաղթանակների նոր ժամանակաշրջան:
1918թ. մայիսի 28-ին հայ ժողովրդի հավաքական ուժի ու աներեր կամքի շնորհիվ իրական դարձավ անկախ պետականություն ունենալու երկարուձիգ տարիների բաղձանքը, որը պատմական անհրաժեշտություն էր։
Հայոց պատմության մեջ մի նոր էջ բացվեց, որտեղ անասելի վեհությամբ գրվեց, որ Առաջին Հանրապետությունը արյուն-քրտինքով ծնվեց ու կազմավորվեց Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի եւ Սարդարապատի հերոսամարտերով:
Մայիսի 28-ի նորակերտ անկախ պետականության առհավատչյան սեփական ուժերի զորությամբ նոր ապագայի արարումն է՝ արժանապատիվ պաշտպանությունն ու արդար պայքարը հանուն սեփական շահերի և ազգային առաջնահերթությունների։
Մայիսի 28-ը ոչ միայն պատմական նշանակություն ունի, այլ լավագույն ապացույցն է, որ միասնականության ամրապնդմամբ, անհրաժեշտ զգոնությամբ կարող ենք հասնել մեծագույն ու կարևոր հաղթանակների՝ դիմագրավելով թշնամու մշտնջենական ոտնձգություններին։
​Ի պատիվ այս պատմական տոնի խոնարհվում եմ հայ ազգի ինքնությունը պահպանելու համար մղված գոյամարտերում նահատակված բոլոր առաջամարտիկների հիշատակին, ովքեր իրենց արյան գնով նվաճեցին փառապանծ հաղթանակը ու գծեցին հայրենի սահմանները ՝ կյանք տալով հայոց նորագույն պատմության շրջանին։
​Մեղրի համայնքի հարգելի՛ բնակիչներ
​Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս, մաղթում եմ հավիտենական խաղաղություն, մարտահրավերներին դիմագրավելու ուժ ու կորով, աներեր կամք ու հավատք՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրելու, արարելու և մեր սերունդներին հաղթանակած հայրենիքի վեհ զգացումը փոխանցելու համար։
Փա՛ռք Հայաստանի Առաջին Հանրապետությանը, որ հիմնասյունն է ներկա և ապագա Հայաստանի։