Մեղրի համայնքը տոնեց Տեառնընդառաջը
Հայ առաքելական եկեղեցու տոնացույցի համաձայն յուրաքանչյուր տարի փետրվարի 13-ին նշվում է քառասուն օրական մանուկ Հիսուսին տաճարին ընծայաբերելու տոնը՝ Տեառնընդառաջը:
Համաձայն հրեական օրենքի՝ Մարիամն ու Հովսեփը քառասուն օրական Հիսուսին տանում են տաճար: Այստեղ էր Սիմեոն անունով բարեպաշտ ծերունին, ում Աստված խոստացել էր, որ մահ չի տեսնի այնքան ժամանակ, մինչև կտեսնի աշխարհի ու մարդկության Փրկչին:
Ավանդույթն ասում է, որ Սիմեոն ծերունին շուրջ 300 տարեկան էր: Նա ընդառաջ է գալիս Մանուկ Հիսուսին՝ նրան իր գիրկն առնելով: Այստեղից էլ՝ «Տիրոջն ընդառաջ» արտահայտությունը:
Տեառնընդառաջը հայ ժողովրդի սիրած և ուրախ Տերունի տոներից է, որի տոնակատարությունը Մեղրի համայնքում սկսվեց փետրվարի 13-ին Մեղրիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում, որտեղ համայնքի հոգևոր հայր Տեր Ռաֆայել քահանա Խաչիկյանը կատարեց ժամերգություն, ապա` նորապսակների օրհնության կարգ:
Եկեղեցական արարողությունից հետո, հինավուրց սովորության համաձայն, օրհնված մոմից առկայծող կրակից հոգևոր հայր Տեր Ռաֆայել քահանա Խաչիկյանը վառեց տոնական խարույկը, որի շուրջ սկսվեց տոնակատարությունը`մեկ րոպե լռությամբ հարգելով հակառակորդի կրակից փետրվարի 13-ին զոհված տղաների հիշատակը:
Շնորհավորանքի և օրհնության խոսք հղեցին համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Խ. Անդրեասյանը և համայնքի հոգևոր հայր Տեր Ռաֆայել քահանա Խաչիկյանը, որից հետո համերգային ծրագրով հանդես եկան «Մեղրիի Մարզամշակութային կենտրոն» ՀՈԱԿ-ի երգի ու պարի` «Արփի» պարային համույթի և «Մեղրի համայնքի «Արևիք» արվեստի դպրոց» ՀՈԱԿ-ի «ԽաչՄան» պարային համույթի սաները:
Միջոցառումն եզրափակվեց ազգային տարբեր ուտեստների հյուրասիրությամբ և Մեղրիի համայնքապետարանի կողմից նորապսակների համար պատրաստված նվերների հանձնման արարողությամբ: