Մեղրի կամ պայծառանուն գավառ Արևյաց տուն
«Սյունյաց երկիրը» սկսում է հերթական հատուկ համարի նախապատրաստությունը: Այն նվիրված կլինի Սյունյաց աշխարհի 12 գավառներից մեկին՝ Արևիքին:
Մեղրու տարածաշրջանին թերթի հատուկ համար նվիրելու գաղափարը մեզանում ծնվել էր դեռևս տասը տարի առաջ, բայց ինչ-ինչ պատճառներով նախաձեռնությունը սառեցվեց: Չնայած դրան՝ հաջողվեց հավաքել հսկայածավալ նյութ՝ տարածաշրջանին առնչվող: Հասցրեցինք նույնիսկ շրջագայել տարածաշրջանի բոլոր սրբավայրերով, հազարամյակների խորքից եկող բնակավայրերով, որոնց մի մասը, ցավոք, անմարդաբնակ է կամ նույնիսկ ավերակված:
Մեր պարբերականի ենթադրյալ համարը, ըստ նախագծի, կլինի Մեղրի-Արևիքի մասին առաջին և նախօրինակը չունեցող ընդհանրական ժողովածու:
Ուստի և՝ հորդորում, խնդրում, առաջարկում ու կոչ ենք անում բոլոր կարող ուժերին՝ մասնակցել համարի նախապատրաստմանը:
Բոլոր հիմքերը կան ասելու, որ ծրագրված համարը կհրատարակվի գիտական հիմնավորվածությամբ, մեր կյանքի բոլոր ոլորտների համառոտ (բայց և ամբողջական) ընդգրկմամբ և, իհարկե, պատշաճ ձևավորմամբ ու բարձրորակ տպագրությամբ:
Նյութերը, առաջարկությունները, նկատառումները, նաև ծագող հարցերը խմբագրությանը կարող եք ուղարկել [email protected] էլեկտրոնային հասցեով, ինչպես և  091459047 կամ 077459047 հեռախոսահամարներով:
Ուրեմն՝ մեզ և ձեզ բարի ընթացք, ստեղծագործական հաջողություններ: