«Մենք այլ ելք չունենք»․ Իլհամ Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հարցազրույց է տվել տեղական հեռուստաընկերություններին։ Նա անդրադարձել է նաև «Զանգեզուրի միջանցքին»։ Ալիևի խոսքով՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» պետք է բաց լինի, և այն բաց կլինի։
«Մենք խաղաղություն և համագործակցություն ենք ուզում Հարավային Կովկասում, և թող մեզ չխանգարեն (խմբ․ hայկական կողմը)։ Նրանք չպետք է աշխարհագրական պատնեշ ստեղծեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև։ «Զանգեզուրի միջանցքը» պետք է բաց լինի, և այն բաց կլինի։ Ինչքան շուտ հասկանան դա, այնքան լավ»,- հավելել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանն իրականում սպառնալիքի աղբյուր է տարածաշրջանի համար։ Ալիևն ասել է, թե Հայաստանը մոտ 30 տարի ղեկավարել են ֆաշիստական ​​գաղափարախոսության կրողները։
«Ուստի ֆաշիզմը պետք է ոչնչացվի։ Այն կկործանի կամ Հայաստանի ղեկավարությունը, կամ մենք։ Մենք այլ ելք չունենք»,-հայտարարել է Իլհամ Ալիևը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ԶԼՄ-ների տված հացրազրույցի ընթացքում ասել է, որ Հայաստան առաքված զենքերը պետք է վերադարձվեն։
Ալիևը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան և Հայաստանին զենք մատակարարող մյուս երկրները «պետք է չեղյալ համարեն այդ պայմանագրերը»՝ պնդելով՝ «Հայաստանը պետք է անհապաղ դադարեցնի զինվելը»։
«Հուսով եմ, որ խաղաղ պայմանագրի հետ կապված մեր բոլոր պայմանները կընդունվեն, քանի որ դրանցում ոչ մի արտառոց բան չկա»,- ասել է նա։
Լավ կլիներ, որ ՀՀ վարչապետն ընդուներ «Արևմտյան Ադրբեջան»-ի համայնքի ներկայացուցիչներին որքան ինձ հայտնի է, նրանք պատրաստ են գնալ նաև Երևան։  Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, այս մասին ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հունվարի 7-ին տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում:
«Այսօր ՀՀ-ն ներկայանում է որպես եվրոպական ժողովրդավարության ճանապարհով գնացող Երկիր։ Թող դա պարզ ցույց տա։ Այդ հարցը օրակարգից չի հանվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ադրբեջանցիներն անվտանգության պայմաններում չեն տեղակայվել «Արևմտյան Ադրբեջանում, այդ թվում ՝ Արևմտյան Զանգեզուրում», - ասել է նա։