Հնդկական հազարամյա հանելուկը հարցնում էի՞նչն էոր չես նկատումքանի դեռ այն չի հեռացելՊատասխանը հետևյալն էառողջությունըԵվ ասացվածքի իմաստն այն էոր առողջությունդ պետք  է պինդ պահեսորովհետև եթե մեկնեց՝ այլևս ետ բերել չես կարող:
Հույս ունեմ չմտածեցիքթե թղթերը խառնել եմև կարդում եմ առողջապահության աշխատողի օրվան նվիրված ելույթի տեքստըԻ՞նչ կապ ունի ուրեմն այս ասացվածքը Հայոց բանակի 27-րդ տարեդարձի հետ:
Կապն այն էոր անվտանգությունն առողջության նման էքանի կաայն երբեմն ընդունվում է որպես ինքնին հասկանալի և ինքնին ենթադրվող մի ինչ-որ բան:
Եվ այսօր՝ բանակի տարեդարձի այս հանդիսավոր օրըկարծում եմ արժե ևս մեկ անգամ արձանագրելոր այն անվտանգությունըոր մենք ունենք՝ երկնքից ընկած խնձոր չէայլ մի իրողությունոր ձեռք է բերվել մեր բյուրավոր ազատամարտիկներիխորհրդային բանակում կարիերան ընդհատած և Հայոց հայրենիքի պաշտպանությանը նվիրված սպաներինորանկախ պետության առաջին զինվոր ու սպա դարձած առաջամարտիկների կյանքիառողջությաներբեմն բարեկեցության ու ապագայի գնով:
Եվ եթե առողջությունը մեզ բնույթունն է տալիսմեր անվտանգությանտվյալ դեպքում արտաքին անվտանգության ապահովողը մեր զինված ուժերն ենմեր բանակը:
Ի՞նչ է նշանակում Հայոց բանակդա նշանակում է տարվա առնվազն կեսն ընտանիքից ու հարազատներից հեռումարտական դիրքերում անքուն գիշերներ անցկացնող՝ ժամկետայինպայմանագրային զինծառայողներ ու սպաներովքեր պատրաստ են իրենց վրա վերցնել հարվածը և ովքեր պատրաստ են ջախջախիչ հակահարված հասցնել՝ կանգ չառնելով ոչնչինույնիսկ սեփական կյանքն ու առողջությունը կորցնելու սպառնալիքի առաջ:
Ի՞նչ է Հայոց բանակըդա մի քանի հազար մետր բարձրության վրա գտնվող՝ ամիսներով թիկունքից կտրված ձյունածածկ լեռնային մարտական դիրքեր ենմյուս կողմից՝ դա հարթավայրային մարտական դիրքեր ենորտեղ ջերմաստիճանը կարող է գերազանցել  50 աստիճանը և զինվորներսպաներովքեր երբեք ետայսինքն՝ դեպի թիկունք չեն նայումայլ նայում են առաջ:
Ի՞նչ է Հայոց բանակըդա հրամանատարականշտաբայինթիկունքայինհետախուզական ու մատակարարման մի ահռելի աշխատանք էորը չի կարող դադարել ոչ մի վայրկյանինչպես չի կարող դադարել շնչառությունը՝ քնած եսթե արթուն:
Մեր զինված ուժերըմեր Ազգային բանակն ահամեր երկրի շնչառությունն էորը չի դադարում ոչ մի վայրկյան՝ անկախ նրանից քնա՞ծ է մեր երկիրըթե արթունև շատ հաճախ մեր բանակի ներկայությունը մեր առօրյա կյանքումյուրաքանչյուր գյուղիքաղաքիյուրաքանչյուր տան մեջ մենք չենք նկատումինչպես չենք նկատում մեր շնչառությունըԵվ այսօր Հայոց փառապանծ բանակի ծննդյան 27-րդ տարեդարձն էև մենք այսօր այստեղ հավաքվել ենք առաջին հերթին մեր խոնարհումը բերելու մեր բոլոր նահատակներինմեր բոլոր ազատամարտիկներինսպաներինզինվորներինում զոհողության վրա է կառուցվել մեր պետությունն է ու անկախությունըմեր բանակն ու անվտանգությունըմեր գնահատանքի տուրքը տալու մեր բոլոր զինվորներինսպաներին և գեներալներինովքեր ազնիվ ծառայել են և ծառայում են Հայոց բանակին:
Մենք հավաքվել ենք մեր հարգանքի խոսքը բարձրաձայնելու բոլոր այն ծնողներին ու կանանցովքեր անխոնջ կրում են զինվորական զավակ կամ ամուսին ունենալու անհանգիստ հպարտությունը:
Մենք այսօր հավաքվել ենք վերահաստատելու մեր ուխտը մեր նախնիներիմեր հերոսների ու նահատակներիմեր լեգենդար զորահրամանատարների ու զինվորների առաջմենք այս հայրենիքը որևէ մեկին չենք զիջիմենք այս հաղթանակը որևէ մեկին  չենք զիջի:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունըկեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունըփա՛ռք Հայոց հաղթանակած բանակին:
Շնորհավոր Հայոց բանակի 27-րդ տարեդարձըՇնորհակալ եմ»: