Մեծարվեցին վաստակաշատ կանայք
Մարտի 20-ին Սյունիքի մարզային գրադարանի սպասարկման բաժնում հավաքվել էին՝ մեծարելու Կապանի վաստակաշատ կանանց, ովքեր իրենց ոլորտում նշանակալի ավանդ են ունեցել քաղաքի պատմության մեջ: Կանանց տոնի միամսյակի շրջանակներում ցերեկույթը կազմակերպել էր մարզային գրադարանի արվեստի բաժինը, որի աշխատանքի շնորհիվ նմանատիպ միջոցառումներն արդեն ավանդույթի ուժ են ստանում:
Օրվա հերոսների՝ Նորա Բաղդասարյանի, Էլմիրա Սարգսյանի, Գրետա Մարգարյանի, Նինա Ղազարյանի, Արեւիկ Դադայանի կյանքն ու գործունեությունը նախ ներկայացրին բաժնի աշխատակիցները, այնուհետեւ խոսքը փոխանցվեց նրանց: Հաճելի հուշեր, անցած ուղու իմաստավորում, բարեմաղթանքներ հնչեցին կապանցի երախտավորների շուրթերից, իսկ սահիկահանդեսով ցուցադրվեցին նրանց լուսանկարները, տարբեր տարիների ստացած պատվոգրերն ու մրցանակները: Էլմիրա Սարգսյանը եւ Արեւիկ Դադայանը ներկաների ուշադրությանը ներկայացրին նաեւ իրենց ստեղծագործությունները:
Երաժշտական կատարումներով ներկաներին ողջունեցին Կապանի թիվ 3 երաժշտական դպրոցի սաները:
Սյունիքի մարզպետարանի մշակույթի բաժնի պետ Սարգիս Դավթյանը, Կապանի թիվ 1 հիմնական դպրոցի տնօրեն Լեւոն Մարգարյանը, Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոցի տնօրեն Ռիտա Օվչյանը եւ Կապանի Ալ.Շիրվանզադեի պետական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արթուր Գաբրիելյանը, շնորհավորելով եւ գեղեցիկ բարեմաղթանքներ հղելով ներկաներին, եւս մեկ անգամ արժեւորեցին իրենց բազմավաստակ աշխատանքով աչքի ընկած կանանց գործունեությունը:
Մարզային գրադարանի տնօրեն Լիաննա Գասպարյանը ՀՀԿ կանանց խորհրդի կողմից նվերներ եւ ծաղկեփնջեր հանձնեց օրվա հերոսներին, իսկ վաստակաշատ մանկավարժ Մանյա Մարտիրոսյանին՝ գրադարանի տված շնորհակալագիրը հանձնվեց քրոջը՝ Էլմիրա Սարգսյանին՝ գրադարանին գրքեր նվիրաբերելու համար: