ՄԻԽ հատուկ ընթացակարգերի մանդատակիրնեը Ադրբեջանին կոչ են անում հայ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի անաչառ հետաքննություն անցկացնել
27.01.2023 20:25
ՄԱԿ բարձր հանձնակատարի գրասենյակի (ՄԻԲՀԳ) Հատուկ ընթացակարգերի մանդատակիրների հաղորդագրությունների կայքէջում hունվարի 27-ին հրապարակվել է Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) հատուկ ընթացակարգերի 5 մանդատակիրների հաղորդագրությունն ուղղված Ադրբեջանին՝ 2022թ.-ի սեպտեմբերի 13-ին մեկնարկած մարտերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիներին կտտանքների և այլ դաժան վերաբերմունքի ենթարկելու, հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց ապօրինի սպանությունների, հայ զինվորականների դիերի, ներառյալ՝ կանանց, խեղման ու պղծման, ինչպես նաև պատշաճ բուժօգնություն չստանալու հետևանքով հայ զինվորների մահվան դեպքերի մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաստաթղթում նշվում է, որ դրանք կարող են պատերազմի հանցագործություններ լինել, և նման վերաբերմունքը հակասում է Ժնևի կոնվենցիաներին և միջազգային հումանիտար իրավունքի այլ հիմնարար փաստաթղթերին։
Փաստաթուղթը ստորագրած մարդու իրավունքների հարցերով ՄԱԿ անկախ փորձագետները խորը մտահոգություն են հայտնում ներկայացվող մեղադրանքների վերաբերյալ և Ադրբեջանին կոչ են անում դադարեցնել նման քայլերը, կանխարգելել դրանց կրկնությունը և նշված դեպքերի անաչառ հետաքննություն անցկացնել։ Նրանք նաև հիշեցնում են, որ նախկինում՝ 2020-2021թթ-ին Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ համանման հարցադրումներով արդեն դիմել են Ադրբեջանին, սակայն մինչ օրս պատասխան չեն ստացել հետաքննությունների արդյունքների մասին։ Պատասխաններ չեն ստացել նաև հրադադարից հետո ռազմագերիների ազատ չարձակելու փաստական և իրավական պատճառների մասին։ Ադրբեջանը նաև չի պատասխանել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկում, որ բռնի անհետացածների հարազատները տեղեկատվություն ստանան նրանց ճակատագրի մասին։
Հատկանշական է, որ հաղորդագրությունը հստակ նշում է, որ սեպտեմբերի 13-ին թիրախավորվել են Հայաստանի մարզերը և բնակավայրերը։