Մինչև անհետ կորած զինծառայողի կարգավիճակի հստակեցումը ընտանիքի անդամներն աջակցություն կստանան 9 ամիս
Գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքի անդամները` ծնողները և ամուսինը, մինչև անհետ կորած զինծառայողի կարգավիճակի հստակեցումն ամենամսյա դրամական վճարի ձևով սոցիալական աջակցություն կստանան նախատեսված 6 ամսվա փոխարեն 9 ամիս ժամկետով:  Չզեկուցվող նախագիծը հավանության արժանացավ կառավարության հունիսի 10-ի նիստում:
Նախագիծը նախ հիշեցնում է գործող կարգը, որ ՀՀ կառավարության 2020 թվականի  դեկտեմբերի 10-ի` «Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով  անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին» որոշմամբ նախատեսվում է մինչև անհայտ կորած զինծառայողների կարգավիճակի հստակեցումը, բայց ոչ ավելի, քան 6 ամիս ժամկետով ամենամսյա դրամական վճարի ձևով սոցիալական աջակցություն տրամադրել յուրաքանչյուր անհայտ կորած զինծառայողի հաշվով ամսական 300.000 դրամի չափով` սկսած նշված միջոցառումը հաստատելու ամսվանից։ Ծրագրի շահառու են հանդիսանում գտնվելու վայրն անհայտ զինծառայողների ընտանիքի անդամները`  ծնողները և ամուսինը:
Ռազմական գործողությունների կապակցությամբ անհայտ կորած զինծառայողը կամ այլ քաղաքացին կարող է դատարանի կողմից անհայտ բացակայող ճանաչվել, եթե 3 ամսվա ընթացքում տեղեկություններ չկան զինծառայողի կամ այլ քաղաքացու գտնվելու վայրի մասին: 2021 թվականի ապրիլի 30-ի դրությամբ դատական կարգով անհայտ բացակայող ճանաչված ընդամենը 4 անհայտ կորած զինծառայողի փաստաթղթեր են ներկայացվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության սոցիալական ապահովության խնդիրներ իրականացնող ստորաբաժանում:
Եթե ամենամսյա դրամական վճարը վճարվել է 6 ամսվա համար, ապա 6-րդ ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից, հետևաբար` մայիս ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից պետք է դադարեցվեր նշված որոշման բոլոր շահառուներին աջակցության գումարների տրամադրումը:
Այսպիսով` ներկայացված նախագծով հստակեցվում է որոշման շահառու հանդիսացող անձանց կողմից և հիմնադրամի շահառու ճանաչվելու դեպքում հիմնադրամի կողմից միանվագ գումարից նվազեցման շրջանակը, աջակցության վճարման ժամկետը 6 ամսվա փոխարեն սահմանվում է 9 ամիս: