Մինչեւ ռազմագերիների ողջ խմբաքանակը չվերադառնա, որեւէ փաստաթուղթ չպետք է տրվի Ադրբեջանին. Սոֆյա Հովսեփյան
Ակնկալիքներ միշտ կան, այլ հարց է՝ կլինի գերիների վերադարձ, թե ոչ: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 12-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Սերգեյ Լավրովի տարածաշրջան այցից հետո կարող են լինել ակնկալիքներ, որ գերիների հարցը արագ լուծում կստանա:
«Իրաականում այնտեղ խոսվում էր ականապատ տարածքների քարտեզների տրամադրման մասին, ինչը արդեն երկար ժամանակ Ադրբեջանն ուզում է ձեռք բերել, բայց ինչպես միշտ ուզում է դրանք ունենալ, բայց փոխադարձ ոչինչ չանել: Իսկ մեր կողմը հերթով ամեն ինչ զիջում է, ոչ մի պահանջ չներկայացնելով, կամ ներկայացնում է, որոնք համապարփակ չեն կիրառվում: Ադրբեջանական կողմն ամեն անգամ խախտում է պայմանավորվածությունները, անգամ երբ օրինակ, պայմանավորվում են 30 ռազմագերի պետք է վերադարձվի, վերջում 3 կամ 5 ռազմագերի է վերադառնում: Այսինքն մեծ հույսեր չպետք է կապենք այդ բանակցությունների արդյունքի հետ, եւ պետք է շատ խիստ մոտենանք, որ ոչ թե քարտեզները տրամադրենք, հետո ստանանք ռազմագերիներին, այլ մինչեւ ռազմագերիների ամբողջ խմբաքանակը չվերադառնա, որեւէ փաստաթուղթ չպետք է տրվի իրենց»,-հայտարարեց Սոֆյա Հովսեփյանը:
Անդրադառնալով Սյունիքի սահմանապահ գյուղերում անվտանգության խնդիրներին, Սոֆյա Հովսեփյանն ասաց. «Մենք պարտավոր ենք այդ խնդիրներին անդրադառնալ եւ անվտանգությունն ապահովել: Սյունիքում անվտանգ չէ, Վայոց ձորում անվտանգ չէ, Վարդենիսում անվտանգ չէ, Տավուշում անվտանգ չէ, եւ առհասարակ Հայաստանում այլեւս չկա անվտանգ տարածք: Եթե մենք խաբում ենք, օրինակ, շիրակցուն, որը հեռու է սահմանից, ապա սյունեցուն չես կարող խաբել: Ճիշտ կլինի, որ ուղղակի լռեն ու գործ անեն, ոչ թե կեղծ ինֆորմացիաներ տարածեն: Գրեթե ոչ մի գործողություն այդ առումով արված չի»: