Մինչեւ տարեվերջ որեւէ փաստաթուղթ չի ստորագրվի, մեկ այլ պաշտոնյայի գնահատականը գուցե այլ է. Արմեն Խաչատրյան
Ես վստահում եմ մեր ԱԳՆ-ին եւ նրա գործելաոճին. Եթե որոշել են չմասնակցել, ուրեմն դրա համար բավարար հիմքեր եղել են: Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրուցյում հայտարարեց ԱԺ  «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբացության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Ճի՞շտ էր արդյոք չգնալ ու չմասնակցել Մոսկվայում Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հետ եռակողմ հանդիպմանը:
Հարցին, թե արդյոք Երեւանը ուղիղ բանակցում է Բաքվի հետ Լաչինի միջանցքը բացելու հարցով, ՔՊ-ական պատգամավորը բացասական պատասխան տվեց. «Բանակցությունները տեղի են ունենում միջնորդների միջոցով եւ հիմնականում այդ խնդրի ողջ առանցքը ՌԴ խաղաղապահ ուժերն են, նրանք են այդ խնդիրներով զբաղվում նաեւ բանակցում ադրբեջանական կողմի հետ»:
Նա նշեց, որ Արցախի գազամատակարարումը վերականգնելուց հետո տարբեր տեղերից, այդ թվում խաղաղապահ զորքերից տեղեկություններ կային, որ Լաչինի միջանցքը եւս հնարավոր է՝ բացվի. «Մեծ էր հավանականությունը, որ պետք է բացվի: Բայց մենք պետք է մի բան հաշվի առնենք, որ բանակցություններն իրականացվում են Ադրբեջանի հետ, իսկ Ադրբեջանի գործելաոճը բոլորիս հայտնի է:  Մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանը ստորագրել է, պարտավորվել է, բայց այդ պարտավորությունները մնացել են օդում»:
Արմեն Խաչատրյանը քիչ հավանական համարեց, որ մինչեւ տարեվերջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ որեւէ խաղաղության պայմանագիր կնքվի. «Իմ գնահատականը սա է, մեկ այլ պաշտոնյայի գնահատականը գուցե այլ է: Այս լարված իրավիճակում եւ  Ադրբեջանի հռետորաբանությունը ուսումնասիրելով, կարծում եմ՝ որեւէ փաստաթուղթ չի ստորագրվի»: