Մխիթարի գրասենյակի արձագանքը syuniacyerkir.am կայքի հրապարակմանը
Մեղրու համայնքապետարանն արձագանքել է syuniacyerkir.am կայքում ս.թ. մայիսի 5-ին հրապարակված հոդվածին՝ «Ինչո՞ւ էր Վահե Հակոբյանն ուզում ձերբակալել Մեղրու համայնքապետ Մխիթարին»:
Արձագանքը ներկայացվել է «Պարզաբանում» վերնագրով, ինչն ի սկզբանե ենթադրել տվեց, որ մեր հրապարակման մեջ բարձրացված հարցերի շուրջ ողջամիտ պատասխան է տրվում:
Մինչդեռ գրվածքում բառ անգամ չկա բարձրացված հարցերից որեւէ մեկի վերաբերյալ:
Ի՞նչ է ասում Մեղրու համայնքապետարանն իր արձագանքում:
Ահա. «Անդրադառնալով «Սյունյաց երկիր» էլեկտրոնային լրատվական կայքում ս/թ մայիսի 5-ին հրապարակված «Ինչու էր Վահե Հակոբյանն ուզում ձերբակալել Մեղրու համայնքապետ Մխիթարին» վերտառությամբ հոդվածին՝ հարկ ենք համարում տալ հակիրճ պարզաբանում:
Ամենեւին չհասկանալով  հոդվածագրի հետապնդած նպատակը, որն ակնհայտորեն ճշմարտության բացահայտմանը չէր միտված, եւ հաշվի առնելով ապատեղեկատվության պարբերական բնույթը, հոդվածում առկա անհիմն պնդումները՝   զերծ ենք մնում երկարաշունչ պարզաբանումներից:
Խնդրում ենք տուրք չտալ պատեհապաշտությանը. ինչպես միշտ, պատրաստակամ ենք անհապաղ, ամենայն մանրամասնությամբ պարզաբանում տալու՝ ձեզ անհանգստացնող ցանկացած առանձին դիպվածի մասով՝ Մեղրիի համայնքապետարանի իրավասության շրջանակներում իրականացված գործառույթների մասին:
Կրկին վերահաստատում ենք լրատվամիջոցների հետ օրենքով սահմանված կարգով համագործակցելու մեր մշտական պատրաստակամությունը եւ մեր քաղաքացիների առջեւ հաշվետու լինելու մեր որդեգրած գործելաոճը։
Հետայսու ակնկալում ենք  բովանդակված եւ ծանրակշիռ երկխոսություն եւ փոխըմբռնում»:
Նախ՝ տեքստի վերջին նախադասությունը, ճիշտն ասած, հասկանալի չէ. «… ակնկալում ենք բովանդակված երկխոսություն» (ի՞նչ ասել է բովանդակված երկխոսություն):
Այնուհետեւ՝ ապշած ենք, որ Մխիթարի գրասենյակը համարձակվել է օգտագործել պատեհապաշտություն, ճշմարտություն բառերը:
Տարիներ շարունակ այդ բառերը մեզանից էին օգնություն աղերսում՝ Մխիթարից պաշտպանվելու համար:
Կարծում ենք՝ չէր կարելի բարոյականության սահմաններն այդպես խախտել եւ նեղության պատճառել բազմաչարչար այդ բառերին:
Բացեք, խնդրեմ, հայերենի բացատրական բառարանները եւ կտեսնեք, որ, օրինակ, պատեհապաշտ բառը մեզանում մի հոմանիշ ունի՝ Մխիթար Զաքարյան…
Ինչ վերաբերում է ճշմարտությանը… Դուք իսկապե՞ս ճշմարտությունը լսելու բավարար քաջություն ունեք:
Այնուհետեւ՝ պարզվում է, որ Մեղրու համայնքապետարանում չեն հասկացել հոդվածագրի հետապնդած նպատակը:Իսկ մենք այնքա՜ն պարզ ու մատչելի էինք շարադրել ասելիքը:
Ասել էինք Մխիթարը Վահեի պատվերով Անուշ Օրբելյանի վերաբերյալ անհիմն դիմում է գրել:
Ասել էինք նույն բժշկուհու վերաբերյալ մի անհիմն նամակ էլ Ծաղիկի քույր Լուսինեն է գրել:
Ասել էինք մի դիմում էլ Մխիթարն Էռնայի ձեռքով է գրել՝ ընդդեմ «Սյունյաց երկրի»:
Ասել էինք բոլոր այդ թղթերը զրպարտություններով լեցուն են:
Ասել էինք մարզպետը նշանակվելուց հետո Մխիթարին ձերբակալելու մտադրություն ուներ՝ չմանրամասնելով, թե ինչու:
… Գոնե հիմա հասկացա՞ք, թե ինչ էր ասում հոդվածագիրը:
Արձագանքում գրում եք, թե syuniacyerkir.am կայքի հոդվածն ապատեղեկատվություն է:
Մենք էլ պատասխանում ենք՝ ե՛ւ Մխիթարի, ե՛ւ Լուսինեի, ե՛ւ Էռնայի հորինվածքների պատճենները հասանելի են:
Եթե դա բավարար չէ, ապա կարող ենք հավելյալ ապացույցներ ներկայացնել:
Արձագանքում գրում եք՝ պատրաստ ենք պարզաբանում տալու ցանկացած հարցի վերաբերյալ:
Մենք էլ պատասխանում ենք. դե տվեք պատասխան, դե ասեք, թե ինչու եք զրպարտող տեղեկություններով լեցուն նամակներ մոգոնել: Ասեք, թե ինչու էր մարզպետը փորձում ձերբակալել Մխիթարին: Ասեք, թե ինչու էր Մխիթարը թույլատրել, որ 2017-ի ապրիլի 2-ին Մեղրիում ու Լիճքում իր օգտին տված ձայների մեծ մասը դրվի Վահեի անվան դիմաց:
Դե ասեք, պարզաբանեք…
Արձագանքում գրում եք՝ մշտապես պատրաստ ենք լրատվամիջոցների հետ համագործակցել օրենքով սահմանված կարգով:
Բա որ մարզպետն իմանա ու աչքերը չռի՞…
Դուք այդքան կա՞ք, որ ինքնուրույն, առանց մարզպետի թույլտվության երկխոսեք լրատվամիջոցի հետ: