«Մոռացեք՝ ինչ գիտեք, սկսեք երազել»
22.09.2021 16:12
Կապանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում կազմակերպված ցուցահանդեսը  էապես տարբերվում էր նախորդներից. այս անգամ պատերին կտավ չկար: «Այստեղ փիլիսոփայական գեղեցիկ արվեստն է պրոպագանդվում, ավելի ազատ՝ զերծ կապանքներից, ավելի ոգեշնչող, նաեւ՝ գեղարվեստը լուսանկարչության մեջ, փոքր-ինչ դժվար ընկալելի է, բայց հումանիստական»,-բացման խոսքում ասաց թանգարանի տնօրեն Բորիկ Մինասյանը:
«Ժամանակակից արվեստի եւ արտ ակտիվիստի լաբորատորիա» նախագծի «Ապագայի սցենարներ. Մոռացեք՝ ինչ գիտեք, սկսեք երազել» ծրագրի մասնակիցները փորձել էին ստեղծել մի տարածություն, որտեղ հնարավոր  է կյանքի կոչել նոր գաղափարներ ու հեռանկարներ, որ կնպաստի այլազան պատկերացումների ձեւավորմանը: Թեմատիկ սահմանափակում չկար: Ցուցադրանքը ներառում էր բազմամեդիա աշխատանքներ, որոնք իրականացվել են վերջին 1,5 տարվա ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցների որոշ մտահղացումներ ներկայացրեցին ցուցահանդեսի համադրող Գագիկ Չարչյանը, արվեստագետ Հովհաննես Մարգարյանը:
Բազմազան էին մտահղացումները. Սոնա Միքայելյանը, օրինակ, իր ուղերձն է հղել ապագա սերնդի ցանկությունները դնելով պարկուճի մեջ  եւ թանգարանի աստիճանների մոտ հողին հանձնելով: «Թող մեկ դար հետո իմ այժմվա տարիքի մարդիկ հասուն լինեն ուղերձի բովանդակությանը»- իր մտահղացումն այսպես մանրամասնեց նա:
«Ժամանակակից արվեստի եւ արտ ակտիվիզմի լաբորատորիա» նախագծի շրջանակում դասընթացներին եւ գործնական պարապմունքներին  մասնակցածները ստացան վկայագրեր: