Մոսկվան Սևաստոպոլում հրթիռային հարձակման համար մեղադրել է Վաշինգտոնին
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը պատասխան է խոստացել Վաշինգտոնին և Կիևին այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան ամերիկյան ATACMS-ով հարձակում է ձեռնարկել Սևաստոպոլի վրա, գրում են ԶԼՄ-ները։
«Սևաստոպոլում խաղաղ բնակիչների վրա կանխամտածված հրթիռային հարձակման պատասխանատվությունն առաջին հերթին կրում է Վաշինգտոնը, որը այդ զենքն է մատակարարել Ուկրաինային, ինչպես նաև Կիևի ռեժիմը, որի տարածքից իրականացվել է այս հարձակումը։ Նման գործողություններն անպատասխան չեն մնա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչության տվյալներով՝ Ուկրաինան կասետային մարտագլխիկներով հինգ հեռահար ATACMS հրթիռ է արձակել, չորս հրթիռ կալանվել է, իսկ հինգերորդ զինամթերքի օդում ոչնչացումը հանգեցրել է զոհերի։ Նրանք հավելել են, որ նման հրթիռների ճշգրտումներն իրականացնում են ամերիկացի մասնագետները՝ հիմնվելով իրենց արբանյակային հետախուզական տվյալների վրա։
Անվտանգության ուժերի աղբյուրը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է, որ հրթիռներն արձակվել են Նիկոլաևից։ Զինվորականները միջոցներ են ձեռնարկում հրթիռները արձակած անձնակազմին վերացնելու համար։
Ինչպես հայտնել ենք, Սևաստոպոլում Ուկրաինայի զինված ուժերի հարձակման հետևանքով զոհերի թիվը հասել է հինգի։ Զոհերի թվում երեք երեխա կա։ ՌԴ առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ տուժել է 124 մարդ։ Տուժածների թվում 27 երեխա կա։