Մրցագորգին ագարակցի պատանի ըմբիշներն են
Աշխատանքային այցով լինելով Ագարակում` քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանից հետաքրքրվեցինք, թե վերջին ժամանակներս ինչ նոր բան է կատարվել համայնքում: Մեր զրուցակիցը որոշ գործեր թվարկեց, բայց հատկապես ընդգծեց, որ տասը ամիս է, ինչ Ագարակում ազատ ոճի ըմբշամարտի սեկցիա է գործում: Ոչ միայն այդ, նաեւ նշեց, որ պատանի ըմբշամարտիկները երկու անգամ մասնակցել են միջազգային մրցման` Բաթումում եւ Գառնիում, ընդ որում` վերջին մրցումը կայացել է այս տարվա սեպտեմբերի 15-18-ը, եւ վերադարձել են մեդալով: Ճիշտ է, այդ մեդալը բրոնզի փայլ ունի, բայց քաղաքապետը շատ կարեւորեց այն` ասելով, որ դա ապագա հաջողությունների հիմքն է: Գառնիի միջազգային մրցաշարում Տիգրան Բունիաթյանը 2001-2003թթ. ծնվածների պայքարում (թեեւ ինքը 2006թ. ծնունդ է) կանգնեց պատվո պատվանդանի երրորդ աստիճանին:
Դպրոցական ըմբշամարտիկներին մարզում է հանրապետության վաստակավոր մարզիչ, սպորտի վարպետ Յուրա Ավետիսյանը, ում մայրաքաղաքից են հրավիրել:
Մոտ 60 ըմբշամարտիկ է պարապում սեկցիայում, որ գործում է Քաջարանի մանկապատանեկան մարզադպրոցի ենթակայության ներքո: Ընդ որում` 6 երեխա հաճախում է Մեղրուց, չորսը` Կարճեւանից: Փոխադրամիջոցի ծախսերը հոգում է Ագարակի կոմբինատի արհեստակցական կազմակերպությունը (նախագահ` Սամվել Միքայելյան): Մրցափորձ ձեռք բերելու նպատակով նախատեսվում է իրանցի պատանի ըմբշամարտիկների հետ համատեղ ուսումնամարզական հավաք անցկացնել Ագարակում, սպասում են իրանցիների այցին: Եվ ոչ միայն: Ինչպես տեղեկացրեց մարզիչ Յուրա Ավետիսյանը, իրենց հյուրն է լինելու վերջերս Տաշքենդում աշխարհի չեմպիոն հռչակված ազատ ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը:
Պատանի ըմբշամարտիկները պարապում են Ագարակի մշակույթի պալատում, առայժմ մարզումային պայմանները բավարարում են: Բայց, համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի վկայությամբ, օրակարգում համայնքում մարզադահլիճ ունենալու խնդիրն է, քանզի մշակույթի պալատում հնարավոր չէ մրցումներ կազմակերպել: Քաղաքի չգործող կաթսայատունը վերակառուցումից հետո կարող է որպես մարզադահլիճ ծառայել: Առայժմ այսպիսի նպատակ ունեն: Իսկ թե ինչու են ընտրել մենապայքարային մարզաձեւը, քաղաքապետը բացատրում է, որ սահմանում ապրող պատանիները առավել եւս պիտի առողջ ու ուժեղ մեծանան: «Իսկ հեռանկարային մարզիկներ կա՞ն պարապողների մեջ» հարցին, մարզիչը, թեեւ թվարկեց մի քանի անուն, նաեւ ասաց, որ պետք չէ իրադարձություններից առաջ ընկել, ժամանակն ամեն ինչ իր տեղը կդնի: