«Մշակութային արահետը»` գյուղական բնակավայրերում
«Մշակութային նախաձեռնություններ» հասարակական կազմակերպությունը «Մշակութային արահետ» ծրագիրն է իրականացնում: Հունիսի 17-ին Կապանի մշակույթի կենտրոնի փոքր դահլիճում տեղի ունեցավ «Մշակութային արահետ» ծրագրի առաջին փուլի ամփոփման արարողությունը։ «Մշակութային նախաձեռնություններ» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Թերեզա Գալստյանը նախ պատվոգրեր հանձնեց այն կազմակերպություններին, Կապանի համայնքապետարան (համայնքապետ` Գեւորգ Փարսյան), Կապանի արվեստի պետական քոլեջ (տնօրեն` Վարդան Քոչարյան), արվեստի մանկական դպրոց, (տնօրեն` Մարինա Նահապետյան), արվեստի մանկական դպրոցի պարարվեստի բաժին (ղեկավար` Թամարա Ստեփանյան), թատերարվեստի բաժին (ղեկավար` Արթուր Գաբրիելյան), արվեստի պետական քոլեջի «Դերասանական արվեստ» մասնագիտության սովորողներին (դասախոս` Արամ Հայրապետյան) եւ այլն, ովքեր նպաստել են ծրագրի իրականացմանը։ Իսկ ծրագիրը միտված էր գյուղական բնակավայրերում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, նաեւ նպատակ ուներ մեկ-մեկուկես ժամ մարդկանց կտրել առօրյա հոգսերից, հաղորդակից դարձնել մշակույթին։
Միջոցառման սկզբում ցուցադրվեց տեսաֆիլմ մշակութային կանգառներից մեկի մասին, այնուհետեւ բեմահարթակը տրամադրվեց ստեղծագործական խմբի անդամներին։ Մասնավորապես, Կապանի արվեստի մանկական դպրոցի թատերական խմբի չորրորդ դասարանի աշակերտները ներկայացրին Հովհ. Թումանյանի «Անխելք մարդը» հեքիաթը (գեղարվեստական ղեկավար` Արթուր Գաբրիելյան)։ Շնորհալիները հանդես եկան ասմունքով, երգ ու պարով` հաճելի պահեր պարգեւելով հանդիսականին։