Նարեկ Մնացականյան․ պատերազմից 10 ամիս անց հերոսներ ենք հուղարկավորում
Նարեկ Լյովայի Մնացականյան․ ծնվել է 1991 թ․ մայիսի 17-ին Սալվարդ գյուղում։ Սովորել է Սալվարդի հիմնական, այնուհետև Սիսիանի թիվ 4 դպրոցում։ 2009 թ. զորակոչվել է բանակ, ծառայել է Մատաղիսում։
2011թ. զորացրվել է և  պայմանագրային ծառայության անցել Սիսիանի զորամասում։
2014 թվականին ամուսնացել է Վալյա Սահակյանի հետ։  Ունի մեկ որդի։
2019թ. պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի կողմից պարգեւատրվել է «Անբասիր ծառայության համար» 1-ին աստիճանի մեդալով։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց․․․ Նարեկը դասակի հրամանատարի տեղակալ էր, դասակի կազմում սկզբում Սիսիանի մերձակա դիրքերում էին, բայց Արցախում վիճակը ծանրանում էր ու հոկտեմբերի 8-ին Նարեկը զինակից ընկերների հետ մեկնում է Արցախ։
Վալյան հիշում է, թե ինչ խանդավառությամբ էր ամուսինը պատրաստվում․ «Հագուստներն ու անհրաժեշտ պարագաները գնել էր, ամեն ինչը նոր, այնքան ուրախ էր, զվարթ, կատակելով, ասել-խոսելով գնաց Արցախ։ Արցախից ամեն օր զանգահարում էր։ Ասում էր՝ համոզված է, որ հաղթելու ենք, որ հաղթանակած տուն է գալու։ Ամեն անգամ հորդորում էր մեր որդու՝ Էրիկի վրա չբարկանալ։ Նարեկը հրաշալի, հոգատար հայր ու ամուսին էր։ Ես ասել եմ ու ասում եմ՝ հպարտ եմ, որ Նարեկի կինն եմ, գլուխս բարձր եմ ապրելու, ամեն ինչ անելու եմ, որ մեր որդին լավ մարդ դառնա, լավ կրթություն ստանա, լավ ապրի, քանի որ համոզված եմ՝ այս կյանքում Էրիկի բարօրությունը Նարեկի ամենամեծ նպատակն էր։
Նարեկի զոհվելու հանգամանքները պարզ չեն․ վերջին անգամ նրա հետ հեռախոսով խոսել եմ հոկտեմբերի 14-ին, գիտեմ, որ պատրաստվում էր սնունդ տանել առաջնագիծ։ Հեռախոսազանգերի վերլուծությունից պարզ է դարձել, որ հոկտեմբերի 15-ին էլ է զանգ կատարել։ Արցախի ԱԱԾ-ից մեզ հայտնեցին, որ հոկտեմբերի 16-ին եւս Նարեկի հեռախոսից զանգահարելու ապարդյուն փորձեր են եղել։ Հակված եմ մտածելու, որ զոհվել է հոկտեմբերի 17-ին, քանի որ տվյալ հատվածում այդ օրերին ինտենսիվ մարտեր չեն եղել, կարծում եմ, որ դիվերսիոն հարձակում է եղել։
Ցավն անսահման է, բայց  հպարտություն է Նարեկ Մնացականյանի կինը լինել, շնորհակալ եմ Աստծուն, որ Նարեկի նման ամուսին եմ ունեցել․․․»։
Հոկտեմբերի 14-ից հետո ընտանիքը հույսը չէր կտրում, սպասում էին ու աղոթում։ Դեկտեմբերի 8-ին Նարեկի հայրը ԴՆԹ նմուշ էր հանձնել, 2021 թ․ հունիսի 16-ին ԴՆԹ հետազոտությունը հաստատել էր՝ Նարեկը զոհվել է։  Ընտանիքը վերջին հույսով կրկնակի հետազոտություն էր պահանջել, մեկ ամիս անց ընտանիքին ներկայացրել էին լուսանկարները։ Լուսանկարները տեսնելուց հետո ընտանիքը համոզվել էր։
Պատերազմից 10 ամիս անց Սիսիանի զինվորական պանթեոնում 44-օրյա պատերազմում անմահացած Նարեկ Մնացականյանի հուղարկավորությունն էր․․․