Նիդերլանդներն ուսումնասիրում է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մեջ իր ներդրումն ունենալու հնարավորությունները
Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարությունը ուղիներ է փնտրում Լաչինի միջանցքի վերաբացման համար։ Այս մասին խորհրդարանին ուղղված իր հաշվետվության մեջ արձանագրել է Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը։
Նաև նշվել է, որ հունվարի 23-ին կայացած ԵՄ Արտաքին գործերի խորհրդի նիստին Նիդերլանդները և մի շարք այլ ԵՄ երկրներ մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի շուրջ՝ ընդգծելով, որ 2022թ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լաչինի միջանցքը փակվել է ադրբեջանական ինքնահռչակ «էկոակտվիվստների» կողմից։
Նիդերլանդների ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքը Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միակ ուղին է։
Նիդերլանդների կառավարությունը շարունակում է քայլեր ձեռնարկել առ այն, որ ԵՄ անդամ երկրները հանդես գան Ադրբեջանին ուղղված համատեղ կոչով՝ 2020թ եռակողմ հայտարարության համաձայն Լաչինի միջանցքը բացելու պահանջով, ինչպես նաև ուսումնասիրում է, թե եվրոպական շրջանակներում ազդեցության ինչ այլ հնարավորություններ կան Ադրբեջանի իշխանություններին հորդորելու Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում։
Նիդերլանդները նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և ուսումնասիրում է վերջինիս իր ներդրումն ունենալու հնարավորությունները։