Նիկոլ Փաշինյանի խոսքը ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ Ադրբեջանի կողմից թույլ տրված խախտումների մասին
Կառավարության նիստից առաջ այսօր՝ հուլիսի 15-ին, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց սահմանային իրավիճակի մասին՝ խոսք ուղղելով նաև ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։
«Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններից հետո տեղի ունեցավ և տեղի է ունենում այն, ինչ մենք կանխատեսում էինք՝ ասելով, որ մեծ է հավանականությունը, որ Ադրբեջանը ի հեճուկս միջազգային ասպարեզներում արվող խաղաղասիրական հայտարարությունների՝ ամեն ինչ անելու է խախաղությունը տարածաշրջանում խոչընդոտելու համար և սա անելու է մի մարտավարությամբ, որը նույնպես կանխատեսելի է՝ ցույց տալով, թե Հայաստանը կամ Արցախը իբր դեմ են խաղաղությանը, դեմ են սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացներին և այս ֆոնին ագրեսիվ քաղաքականություն կառուցելու կեղծ հիմնավորումներ է ստեղծելու, ինչի դրսևորումները մենք տեսնում ենք նաև վերջին օրերին, բայց դա տեսել ենք նաև վերջին ամիսներին։
Մասնավորապես, Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի փոխվարչապետերի մակարդակով գործող աշխատանքային խումբը բավականին կառուցողական և արդյունավետ աշխատանք է իրականացնում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ և Ադրբեջանի անհասկանալի հայտարարությունները, այսպես կոչված՝ Զանգեզուրի միջանցքի մասին, որևէ կապ չունեն աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքի, և որ առավել կարևոր է՝ հունվարի 11-ի Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության բովանդակության հետ, որը բացահայտում է, թե ինչ է նշանակում և ինչպես պետք է իրագործվի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը։
Իմ մեկնաբանությունը միանշանակ է։ Ադրբեջանը միջանցի մասին հայտարարություններ անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու և տարածշրջանային կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար։ Ինչու՞, որովհետև Ադրբեջանի նպատակն է շարունակել Հայաստանի շրջափակման շուրջ 30-ամյա գործընթացը, քաղաքականությունը։
Մենք, առանց սեթևեթելու շարունակելու ենք աշխատանքը՝ եռակողմ աշխատանքային խմբում․ Հայաստանի շրջափակումը ճեղքելու ուղղությամբ և ռուսաստանցի մեր  գործընկերների, միջազգային մեր գործընկերների աջակցությամբ հասնելու ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, այսինքն ՀՀ ապաշրջափակմանը»,-ասաց նա։