Նիկոլը սուտ է ասում, թե ինքը կանգնեցրեց պատերազմը, իրեն Ռուսաստանը պարտադրեց. Վազգեն Մանուկյան
Ռուսաստանի հետ մեզ կամող ամենամեծ պարանը, Արցախի հարցն էր. չկա Արցախ, չկա Ռուսաստան, եւ Կովկասն ամբողջությամբ անցնում է Թուրքիայի տիրապետության տակ: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 26-ին, Արարատի մարզում բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը:
«Այս խնդիրն էր լուծվում, եւ շարունակվում է լուծվել: Գնում են գաղտնի բանակցություններ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ: Նիկոլը սուտ է ասում, թե ինքը կանգնեցրեց պատերազմը, իրեն Ռուսաստանը պարտադրեց, որովհետեւ եթե մենք ամբողջությամբ կորցնեինք Արցախը, Ռուսաստանն այստեղ անելիք չուներ: Ոչ կարող էր խաղաղապահ զորք դնելու, եւ կորցնում էր Հարավային Կովկասը: Պատերազմից հետո նույնը ձեւով շարունակվեց. Փաստաթղթում գրված էր, որ զորքը որտեղ կանգնած է, այնտեղ պիտի կանգնի, բայց մեր զորքը Կուբաթլուի եւ Զանգելանի կողմից հետ եկավ Սյունիք: Վտանգվեց Սյունիքը»,-ասաց նա:
Վազգեն Մանուկյանը խոսեց նաեւ ճանապարհների ապաշրջափակումից. «Ասում են՝ ճանապարհները կբացենք եւ կօգտվենք դրանցից. Սուտ են ասում, այդ ճանապարհներից օգտվելու են միայն Թուրքիան ու Ադրբեջանը: Երեկ Վրաստանում ադրբեջանցիները հարձակվել էին հայկական բեռնատարների վրա: Եթե Վրաստանի տարածքում չենք կարողանում ազատվել ադրբեջանցիներից, Ադրբեջանի տարածքով էդ ի՞նչ բեռ ենք տեղափոխելու, կամ մարդ տեղափոխելու: Ամբողջ նպատակը Նախիջեւանի ճանապարհը բացելն է»: