Նոր զարգացումներ Սիրիայում . Ռուսաստանը , Սիրիան և քրդերը պայմանավորվել են ընդդեմ Թուրքիայի . Մանրամասներ
Թուրքիան հայտարարել է , որ մտադիր չէ հրաժարվել Սիրիայի հյուսիսում ռազմական գործողություններից: Այս ֆոնին հայտնի է դարռնում , որ Ռուսաստանի, Սիրիայի և քրդերի միջև բանակցությունների շրջանակում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել մեծ խմբավորում տեղակայել այն տարածքներում, որոնք Անկարան նախանշել է իր հարձակման համար առաջնահերթություն:
Քրդերը կտրականապես հրաժարվել են կատարել Անկարայի կողմից Մանբիջից և Թել Ռիֆաթից քրդական զինված խմբավորումներին դուրս բերելու վերջնագիրը, և Թուրքիան իր հերթին հայտարարել է Սիրիայի ողջ հյուսիսային սահմանի երկայնքով ռազմական գործողություններ սկսելու իր հաստատակամ մտադրության մասին։
Մոսկվայի փորձերը՝ համոզել Թուրքիային հրաժարվել իր ծրագրերից, նույնպես անհաջողության մատնվեցին, ինչի կապակցությամբ Ռուսաստանը, Սիրիան և քրդերը պայմանավորվել են Մանբիջում, Թել Ռիֆաթում և Սիրիայի հյուսիսում գտնվող այլ քաղաքներում սիրիական զորքերի մեծ խմբի տեղակայման շուրջ, մինչդեռ, ըստ Թուրքական աղբյուրների ՝ ռուս զինվորականները մտադիր են կանոնավոր պարեկություն իրականացնել տարածքում՝ կանխելու թուրքական բա-նակի և նրա կողմից վերահսկվող զինյալների հարձակումները։
«Քրդերի, Ռուսաստանի և Դամասկոսի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում Սիրիայի բանակի հինգերորդ կորպուսից 450 մարդ կտեղակայվի Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից աջակցվող Սիրիայի ազգային բանակի և թուրքական բանակի հետ շփման գծերում։ Սիրիայի ազգային բանակի և թուրքական բանակի հետ շփման գծում Սիրիայի բա-նակի զինծառայողների տեղակայումը վերահսկվում է ռուսական ռազ-մական ոստիկանության կողմից։ Զինվորներն ուղարկվում են Թել Թամր, Այն Իսա, Մանբիջ և Թել Ռիֆաթ», — ասվում է թուրք լրագրողի հայտարարության մեջ:
Փորձագետները նշում են, որ Անկարան վա-խենում է Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնելուց՝ հասկանալով, որ եթե ռուս զինվորականները չմիջամտեն թուրքական զորքերին, ապա վերահսկվող զինյալները կարող են հազարներով ոչնչ-ացվել։