Նպատակահարմար ենք գտնում շարունակելու օտարերկրյա պետություններից տոհմային երինջների ներմուծումը. ԱՀ գյուղնախարար
ԱՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 27-ի N 194 որոշմամբ հաստատված օտարերկրյա պետություններից ներմուծվող և ԱՀ-ում ձեռք բերվելիք տոհմային երինջների մասնակի սուբսիդավորման կարգի շրջանակներում ներմուծվել են ավելի քան 300 գլուխ ջերսեյ ցեղատեսակի տոհմային երինջ, որից ստացված մաքրացեղ կենդանիների կաթնատվության ցուցանիշները 2-3 անգամ գերազանցում են հանրապետությունում գրանցված ցուցանիշը:
Այս  մասին  այսօր  կայացած  ԱՀ  կառավարության  նիստին   ասել է  ԱՀ   գյուղատնտեսության  նախարար  Ժիրայր  Միրզոյանը:
«Հաշվի  առնելով  վերոնշյալ  հանգամանքը,  նպատակահարմար  ենք  գտնում  շարունակելու   օտարերկրյա   պետություններից  տոհմային  երինջների  ներմուծումը մեր  հանրապետություն:  Դրանց  արժեքի   մասնակի  սուբսիդավորումը  ֆերմերներին,   տարբեր  ֆիզիկական  և  իրավաբանական անձանց    հնարավորություն  է ընձեռվում բացի ջերսեյ   ցեղատեսակից  ձեռք  բերել  նաև  այլ  ցեղատեսակի  տոհմային  երինջներ: Ծրագրի  իրականացման  արդյունքում  շահառուները, արժեքի  35  %-ի սուբսիդավորմամբ հնարավորություն  կունենան անտոկոս  փոխառությամբ  ձեռք  բերել    օտարերկրյա  պետություննից  ներկրվող    կաթնատու  և   կաթնամսատու լավագույն  ցեղատեսակների  բարձրարժեք  տոհմային  կենդանիներ, ինչը  թույլ   կտա  խոշոր  եղջերավոր  կենդանիների  գլխաքանակն  ավելացնել, ինչպես  նաև    բարելավել  տեղական  նախիրի  մթերատվության  հատկանիշները»,-մասնավորապես  ասել  է  Ժ. Միրզոյանը:
Նրա  խոսքով՝    ծրագիրը  համարվում է  անասնաբուծության  ոլորտի  լավագույններից  մեկը, որի   արդյունքում  հանրապետությունում  կա   շուրջ  7000  խառնածին կենդանիներ, որոնք   իրենց  բարձր   մթերատու  հատկանիշներով  էականորեն  տարբերվում են  տեղականից: