Նշվեց պարսկական Ամանորը՝ Նովրուզը
Իրանի տոնացույցում ազգային ամենամեծ տոներից է Նովրուզը՝ Նոր տարին, որ նաև խորհրդանշում է գարնան զարթոնքը: Նովրուզը նաև կոչվում է պարսկական Ամանոր և նշվում է մի քանի իսլամական երկրներում՝ Իրան, Իրաք, Աֆղանստան, Պակիստան, Հնդկաստան և այլն: 2010 թվականին ՄԱԿ-ի գլխավոր ժողովը ճանաչել է Նովրուզի միջազգային օրը՝ որակելով այն որպես պարսկական ծագումով գարնանային փառատոն, որ նշվում է ավելի քան երեք հազար տարի:
Մարտի 20-ին Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսարանում տեղի ունեցավ օրվա խորհրդին պատշաճող հանդիսություն: Գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինը ներկայացրեց պարսկական Ամանորին առնչվող հետաքրքրական դրվագներ: Այնուհետև ցուցադրվեց տեսաֆիլմ, որից պարզ դարձավ, թե ինչպիսի ծեսերով, երգ ու ուրախությամբ են դիմավորում Նովրուզը վերոնշյալ երկրներում:
Նովրուզի առթիվ հյուպատոսարանի աշխատակիցներին և ողջ պարսիկ ժողովրդին բարեմաղթանքներ հղեցին Սյունիքի տարածաշրջանային պետական քոլեջի տնօրենի պարտականությունները կատարող Վրեժ Բադալյանը, Կապանի արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը, գործարար Վարոս Վեզիրյանը, Կապանի համայնքապետարանի աշխատակից Հասմիկ Ավետիսյանը, ով իր շնորհավորանքը հնչեցրեց պարսկերեն:
Երախտագիտություն հայտնելով հանդիսության մասնակիցներին՝ Մորթեզա Աբեդին Վարամինը՝ մատնանշեց այն ծրագրերը, որ պիտի իրականացվեն հյուպատոսարանի նախաձեռնությամբ, մասնավորապես, ճանապարհաշինության ոլորտում և Ագարակի մաքսակետում: Հանդիպում է կայացել մարզպետարանում իրանցի գործարարների մասնակցությամբ, Իրանի հյուպատոսությունը Կապանում բացվելուց հետո դեռ հարևան հանրապետությունից նման ներկայացուցչական պատվիրակություն չէր ժամանել Սյունիք՝ 16 ընկերությունների ղեկավարներից և ներկայացուցիչներից կազմված:
Բանախոսը նաև հայտնեց՝ ընթացիկ տարում մշակույթի և կրթության ոլորտներում ջանում են, որ դպրոցներում պարսկերենի ուսուցումն ընթացք ստանա:
«Միայն իմ՝ այստեղից գնալուց հետո կզգացվի, թե ինչքան գործ է արվել»,- այսպես եզրափակեց խոսքը գլխավոր հյուպատոսը:
Նովրուզին նվիրված հանդիսությունն ավարտվեց ավանդական հյուրասիրությամբ: