Նշվեց Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրը
Կապանի N 2 ավագ դպրոցում մարտի 5-ին կազմակերպվել էր միջոցառում` նվիրված Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 56-ամյակին:
Միջոցառման կազմակերպիչները շեշտը դրել էին Սպարապետի` որպես հզոր անհատականության, պետական, քաղաքական գործչի կերպարն աշակերտներին ներկայացնելու վրա:
Միջոցառման կազմակերպիչ Լիլիթ Առաքելյանը կարեւորեց Սպարապետի դերակատարությունը հատկապես բանակաշինության գործում, նշեց, որ նմանատիպ միջոցառումները նպաստում են աշակերտներին հայրենասիրական վեհ գաղափարներով դաստիարակելուն:
Սպարապետի մասին հետաքրքիր զեկուցումով հանդես եկավ 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Ալիսա Հայրապետյանը:
Հանդիսատեսը տեսաֆիլմով ծանոթացավ Արցախյան ազատամարտի հերոսի, հայոց նորանկախ պետականության կերտողներից մեկի կյանքի հետաքրքիր դրվագներին:
Միջոցառման երկրորդ մասը ԵԿՄ-ի նախաձեռնությամբ անցկացվող ռազմահայրենասիրական երգերի փառատոնի դպրոցական փուլի ամփոփումն էր: Արդյունքում հանձնաժողովը մարզային փուլին մասնակցելու համար 19 մասնակցից ընտրեց չորս հոգու:
Ի դեպ, Բաղաբուրջի հուշահամալիրում այդ օրը տեղադրվեց Սպարապետի բրոնզաձույլ կիսանդրին (լուսանկարում, հեղինակ եւ քանդակագործ` Նարեկ Օրդյան, պատվիրատու եւ հովանավոր` Սուրեն Խաչատրյան):