Նվազագույն աշխատավարձը 68.000 դրամ սահմանելու օրինագծին տրվել է դրական եզրակացություն
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 26-ին հրավիրած հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություններ են ստացել «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը: Օրինագծերում առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում կատարվել են միայն տեխնիկական բնույթի փոփոխություններ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանի ներկայացմամբ՝ հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձը 55.000 դրամից դարձնել 63.000դրամ:
Կառավարությունը նախագծին տվել է դրական եզրակացություն եւ առաջարկել այն սահմանել 68.000 դրամ:
Նախագծի համահեղինակ Բաբկեն Թունյանի համար առաջարկը ընդունելի է, սակայն, ըստ նրա, ռիսկային: Պատգամավորն առաջարկել է նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնել փուլային եղանակով. 2020թ-ի հունվարի 1-ից սահմանել 63.000 դրամ, իսկ 2021թ-ի հունվարի 1-ից՝ 68.000դրամ:
Քննարկումների արդյունքում հանձբաժողովը քվեարկությամբ ընդունել է Կառավարության առաջարկը:
Նախագիծը ստացել է դրական եզրակացություն եւ առաջարկվել է ըգդրկել առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նաեւ Կառավարության հեղինակած «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծին, որով առաջարկվում է ստեղծել սանիտարահամաճարակային հսկողության ենթակա ապրանքների պետական գրանցման լիազոր մարմին:
Ըստ հիմնական զեկուցող, առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանի՝ լիազոր մարմինը բացի սննդամթերքից  կվերահսկի բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում կիրառվող ախտահանիչ նյութերը:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանն առաջարկել է այդ մարմնին վերապահել նաեւ գրանցման գործառույթ, ինչն էլ ընդունվել է հիմնական զեկուցողի կողմից:
«Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ նախատեսող երկու օրենքների նախագծերի քննարկումները հետաձգվել են մինչեւ երկու ամիս ժամկետով: