«Նվիրում»
17.10.2018 11:36
Կապանի արվեստի պետական քոլեջի փոխտնօրեն, թավջութակահար Աշոտ Խաչատրյանը վերջին երեք տարում դասական երաժշտության համերգներ է կազմակերպում` «Դեկտեմբերյան երեկոներ», «Հոգու թեւերով», «Աշոտ Խաչատրյանը ներկայացնում է»: Հոկտեմբերի 15-ին Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոցում նրա կազմակերպած դասական երաժշտության համերգը «Նվիրում» խորագիրն էր կրում եւ նվիրված էր հայ ազգի մեծանուն շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հիշատակին: Համերգին Աշոտ Խաչատրյանից զատ՝ մասնակցում էին Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի մագիստրանտներ Շուշանիկ Մուրադխանյանը (ջութակ), Շուշան Հովակիմյանը (դաշնամուր), նվագակցում էր Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դասախոս Աստղիկ Գրիգորյանը: Համերգին հնչեցին Անտոն Ռուբինշտեյնի, Էդվարդ Բաղդասարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ռեյնգոլդ Գլիերի, Արտեմի Այվազյանի, Սերգեյ Ռախմանինովի, Ֆրից Կրեյսլերի ստեղծագործույթուններից: Համերգի ավարտին հնչեց Էդուարդ Աբրահամյանի «Սկերցոն»` Շուշանիկ Մուրադխանյանի, Աշոտ Խաչատրյանի եւ Շուշան Հովակիմյանի կատարմամբ:
Երկարատեւ ծափերը դադարելուց հետո Աշոտ Խաչատրյանը երախտագիտություն հայտնեց համերգի հովանավորներին եւ Ա. Խաչատրյանի անվան N1 երաժշտական դպրոցի տնօրեն Լիլյա Վարդանյանին՝ համերգի կազմակերպմանն աջակցելու համար:
-Առաջին անգամ եմ Կապանում ու շատ տպավորված եմ ե՛ւ քաղաքով, ե՛ւ մարդկանց ջերմությամբ, ե՛ւ երաժշտական մթնոլորտով, որ կար այս դահլիճում: Համոզմունքս այն է, որ այստեղ մարդիկ շատ երաժշտասեր են,- հաճույքով մասնակցեցինք այս համերգին, գիտենք, որ Աշոտ Խաչատրյանը պարբերաբար նման միջոցառումներ է կազմակերպում,-իր տպավորությունները ներկայացրեց Շուշան Հովակիմյանը: