Նվիրված էր մեծ շանսոնյեին
2024 թվականը հարուստ է հայ մեծերի հոբելյաններով։ Նրանց շարքում է նաև աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը (Շահնուր Վաղինակի Ազնավուրյան), ով մայիսի 22-ին կտոներ իր մեկդարյա հոբելյանը։
Քաջարանի մշակույթի պալատը «Հայաստանի ազգային կինոկենտրոն» ՊՈԱԿ -ի հետ  կազմակերպեցին հուշ-երեկո «Ազնավուր-100» խորագրով։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց Շառլ Ազնավուրի կյանքն ու ստեղծագործական ուղին՝ հենվելով նրա հուշերի և հարցազրույցների վրա։ Մշակույթի պալատի ճեմասրահում փորձեցինք վերարտադրել Փարիզում ապաստան գտած Միքայել և Քնար Ազնավուրյանների համեստ բնակարանի տեսարանները՝ փոխանցելով այն մթնոլորտը, որում մեծացել, երազել և կազմավորվել էր լեգենդար Ազնավուրը։ Փոքրիկ Շառլի հետ անցանք նրա բարդ և խոչընդոտներով լի ճանապարհը։
Այդ ամենը բեմականացվեց պալատի բարեկամ դարձած պատանիներ Սոնա Հարությունյանի, Մոնիկա Սարգսյանի և Սամվել Հարությունյանի մասնակցությամբ։ Իսկ փոքրիկ Շառլի կերպարը մարմնավորեց մի մանչուկ՝ Շառլ Սաղաթելյանը, ում անվանակոչել են մեծ հայի պատվին։
Երեկոն համեմվեց երաժշտական կատարումներով։ Ընտրվել էին խորհրդանշական ստեղծագործություններ, որոնք մեծ դեր էին խաղացել Ազնավուրի  կյանքում։ Մշակույթի պալատի երաժիշտները կատարեցին «Հավերժական սեր», «Քեզ համար, Հայաստան» երգերը: «Նռանե» պարային համույթի սաները հանդես եկան Ազնավուրի կատարմամբ «Երկու կիթառ» և «Աշխարհումս․․» («Սայաթ Նովա», կատարումը Սեդա Ազնավուրի հետ) հայտնի ստեղծագործությունների ներքո։ Որպես հատուկ հյուր «Լա Բոհեմ» երաժշտական կատարումով հանդես եկավ Կապանի արվեստի պետական քոլեջի դասախոս, ջութակահար Յուրի Բաղդասարյանը։
Խոսելով հռչակավոր երգիչ, երաժիշտ, բանաստեղծ, դերասան Ազնավուրի մասին, չէինք կարող չհիշել նաև բարերար, մեծ հումանիստ Ազնավուրին։
Միջոցառումը եզրափակվեց Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից տրամադրած «ԱզնավուրՀայաստան 1989» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությամբ։ Անգնահատելի են Շառլ Ազնավուրի ներդրումն ու օգնությունը 1988 թ կործանարար երկրաշարժից տուժած Հայաստանին։ Ֆիլմի ավարտին հնչեց հույսի և հավատի խորհրդանիշ դարձած, Ազնավուրի կողմից հայրենիքին ձոնած «Քեզ համար, Հայաստան» ստեղծագործությունը։ Ճեմասրահում հնչեցին վիրավոր Հայաստանին ուղղված բուժիչ խոսքերը՝ հույսով, հավատով ու սիրով լցնելով երաժիշտներին ձայնակցող հանդիսատեսի հոգիները։