Որ հասցեական լինի օգնությունը
«Համայնքային հասանելի սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի շրջանակում մարզկենտրոնի «Three ways» հյուրանոցում տեղի ունեցավ հանդիպում, որին մասնակցում էին համայնքապետարանի սոցիալական ծառայության ներկայացուցիչներ, բժիշկներ, հոգեբաններ, մանկավարժներ:
Հանդիպումը վարում էր «Սոսե» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի ղեկավար Լիանա Սահակյանը:
«Այսօրվա հանդիպման նպատակն է ճշտել, թե արդյոք հակամարտությունների և աղետների ժամանակ հաշվի առնվում են համայնքի բոլոր անդամների՝ կանանց, տղամարդկանց, ծերերի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, երեխաների կարիքները, և ինչ չափով է համայնքն արձագանքում այդ կարիքներին: Նաև ուզում ենք հասկանալ, թե հատկապես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ինչպիսին է եղել այդ արձագանքը, և ինչ է փոխվել այսօր այդ օրվանից: Նաև ուզում ենք իմանալ, թե արդյոք դասեր քաղել ենք մեզ բաժին հասած պատերազմից, արդյոք հասցեական է եղել հումանիտար օգնությունը»,- ասաց հանդիպումը վարողը: Այս համատեքստում նշվեց, որ դեպքեր են արձանագրվել, երբ մեկը մի քանի տեղից օգնություն է ստացել և նույնիսկ դրանց մի մասը հանել է վաճառքի, իսկ մյուս տուժածը ոչ մի տեղից օգնություն չի ստացել:
Մասնավորապես ընդգծվեց, որ պատերազմական իրավիճակներում հույժ անհրաժեշտ է բնակչության անվտանգությանն առնչվող գործընթացներում ընդգրկել կանանց: Քանզի երբ տղամարդիկ մեկնում են ռազմադաշտ, ամբողջ հոգսերը մնում են կանանց ուսերին. հարկ է, որ նրանք ունենան հատուկ պլան և ռազմավարություն, ճիշտ կարողանան ուղղորդել երեխաների, ծերերի, հաշմանդամություն ունեցող անձանց կարիքները: