Որոտանի կիրճում՝ հին Հարժիսի Սուրբ Մինաս եկեղեցում հոգևոր երաժշտությունն էր թևածում
Օգոստոսի 12–ին հին Հարժիսի Սուրբ Մինաս եկեղեցում ելույթ ունեցավ «Մատուռ» երաժշտական համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ ժողովրդական երգիչ Մավր Մկրտչյան)։ Նախադեպը չունեցող հոգևոր այդ տոնը ցնցող տպավորություն է թողել հարժիսցիների վրա։
Ասում են՝ երգչախմբի ձայնը լսվում էր մոտ 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող և ժայռի պռնկին բազմած նոր գյուղում, ինչը պայմանավորված էր Սուրբ Մինաս եկեղեցու ակուստիկայով։
Հարժիսցիները երախտագիտություն են հայտնում համույթի տնօրեն Պյոտր Նեմոյին, համույթի գեղարվեստական ղեկավար և սիրելի երգիչ Մավր Մկրտչյանին, երգչախմբի բոլոր անդամներին՝ ոչ միայն գյուղի բնակչությանը գեղագիտական մեծ հաճույք պատճառելու, այլև Որոտանի հեքիաթային կիրճին՝ հոգևոր երաժշտության ուժով նոր շունչ տալու համար։
Հրաշալի այդ նախաձեռնության հեղինակը Հարժիսի Համլետ Մինասյանի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Նորայր Եսայանն էր, ում նույնպես շնորհակալություն ենք հայտնում։