Ուղիղ 30 տարի առաջ, հունվարի 28-ին, ընդունվեց «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մասին» բանաձևը, որն էլ դարձավ Ազգային բանակի կազմավորման սկիզբը: Ուղիղ 30 տարի այս օրը մեր հանրապետությունում նշվում է Հայոց բանակի օրը։
Չնայած իր երիտասարդ տարիքին, մեր բանակը դժվարին ու պատասխանատու ճանապարհ է անցել, որտեղ եղել են վերելքներ, հաղթանակներ ու ցավոք, նաև անկումներ։
Բանակն իր ուսերին է վերցրել մեր երկրի սահմանների պաշտպանության կարևոր դերը ու մինչ այսօր պատվով է կատարում այն։
Սակայն 2020թ արյունարբու պատերազմը խարխլեց մեր բանակի հիմքերը։ Այն հազարավոր սպաների, հերոս տղաների կյանք խլեց, ցավ ու կսկիծ բերելով մեր ազգին։
Հիմա պահն է այս ցավալի իրողությունը հաղթահարելու, կրկին ոտքի կանգնելու, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու, որի համար պետք է մեծ ջանքեր ներդրվեն յուրաքանչյուրիս կողմից։ Այսօր մեր բանակը նորովի վերածնվելու անհրաժեշտություն ունի, որտեղ դեր ունենք բոլորս․ ես, դուք, մեր երեխաներն ու թոռները։
Ես, որպես հայոց բանակի սպա, ով իր մասնակցությունն է ունեցել Արցախյան երեք պատերազմներին, ով բանակի կազմավորման առաջին իսկ օրից եղել է այդ շարքերում և տեսել է բանակի անցած դժվարին ուղին, հավատում եմ, որ շուտով հզոր ու հաղթանակած բանակ ենք ունենալու։
Օրվա խորհրդով շնորհավորանքի ու քաջալերանքի խոսքեր չեմ հղելու։ Ավելի շատ համախմբվելու, զգաստանալու կոչ եմ անելու, որ այս պահին շատ է անհրաժեշտ մեր ազգին։ Եկե՛ք միասնաբար ներդնենք մեր կարողությունները, գիտելիքն ու հնարավորությունները ամուր, կուռ և հզոր բանակ ստեղծելու գործում։ Մենք դա կարող ենք։ Ես վստահում եմ մեր ուժերին ու մեր կամքին։