Օրվա խորհուրդը հոգևոր երաժշտությունն էր
Փետրվարի 27-ին Քաջարանի մշակույթի պալատի ճեմասրահը յուրահատուկ խորհրդով էր լցված: Մեկնարկեց «Հոգևոր զրույցներ» խորագրով հանդիպումների շարքը։ Առաջին հանդիպումը նվիրված էր հոգևոր երաժշտության պատմությանը և խորհրդին։
Միջոցառման հյուրն էր Քաջարանի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Շիրակ քահանա Խանոյանը, ով մեծ պատասխանատվությամբ ներկայացրեց հոգևոր երաժշտության ակունքները։ Մտերմիկ զրույցի ընթացքում նա անդրադարձավ առավել նշանավոր ստեղծագործություններին, մանրամասնեց ստեղծման պատմությունը, խորհուրդը և կիրառությունը։ Հանդիսատեսը հնարավորություն ունեցավ բոլոր ներկայացված երաժշտական ստեղծագործությունները ունկնդրել կենդանի հնչողությամբ՝ մշակույթի պալատի վարիչ քանոնահար Նարա Մկրտչյանի և դաշնակահար Գոհար Հովհաննիսյանի կատարմամբ։
Հնչեցին Կոմիտասի «Տեր ողորմեա», «Հայրապետական մաղթանք», «Քրիստոս ի մեջ», Գրիգոր Նարեկացու «Հավուն-հավուն», Մխիթար Այրիվանեցու «Սիրտ իմ սասանի», Մակար Եկմալյանի «Ամէն հայր սուրբ»։ Երեկոն եզրափակվեց Անահիտ Վալեսյանի «Ճախրանք» ստեղծագործության կատարմամբ՝ համեմված կոմիտասյան շնչով։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև «ԶՊՄԿ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը և կայուն զարգացման տնօրեն Արմեն Ստեփանյանը: