Վերջին մեկ ամսում «Սյունյաց երկրի» դեմ հրապարակված նյութերը եւ դրանց շուրջ զարգացումները ցույց են տալիս, որ կոնկրետ ու գործնական քայլերով խոչընդոտներ են հարուցվում թերթին` մարզային կյանքի որոշ ոլորտների մասին հետագա հրապարակումները կասեցնելու նպատակով, ինչի համար թերթի խմբագրությունը դիմել է դատական ատյան եւ ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Ավելի կոնկրետ` «Սյունյաց երկրի», թերթի խմբագրի ու նրա ընտանիքի անդամների դեմ մայրաքաղաքային երեք կայքում հրապարակվել են հաչոց-հոդվածներ, որոնցից մեկն անստորագիր է, երկրորդը` կեղծ ստորագրությամբ, երրորդը` դեռեւս անհայտ մարդու ստորագրությամբ:
Այդ հոդվածներն իրենց մեջ ներառում են վիրավորանք ու զրպարտություն պարունակող արտահայտություններ, ինչի համար «Սյունյաց երկիրը» հուլիսի 1-ին հայցադիմումներ է ներկայացրել Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարաններ:
Մասնավորապես` lratvutyun.am կայքի հիմնադիր «Արցախ-հայ մամուլի ակումբի» (Արման Սարգսյան) դեմ հայցն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Կայքը հունիսի 26-ին հրապարակել է մի զազրախոսություն` առանց ստորագրության:
Ընդդեմ henaran.am կայքի` հայցը նույնպես ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Կայքը ս.թ. հունիսի 5-ին հրապարակել է մի հոդված, որի տակ դրված է Հայկ Միրզոյան` դեռեւս անհայտ մարդու ստորագրությունը: Ըստ այդ հայցի` հայցվորը պատասխանողներ է ճանաչել Սերինե Գաբրիելյանին (կայքի խմբագիր) եւ Հայկ Միրզոյանին, որի ինքնությունը կփորձենք պարզել դատարանում:
Մեկ այլ հայցով էլ կքննարկվի ararum.am կայքում ս.թ. հունիսի 6-ին հրապարակված վայրահաչությունը, որի տակ դրված է Վիգեն Վանյանի ստորագրությունը: Այդ հայցն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան: Պատասխանողներ են ճանաչվել ararum.am կայքի սեփականատեր Հովհաննես Եսայանը եւ դեռեւս անհայտ Վիգեն Վանյանը, ում ինքնությունը եւս կփորձենք պարզել:
Մենք արդեն կարծիք ենք հայտնել առ այն, որ այդ հաչոցները հրապարակվել են Սյունիքից հատկացվող ֆինանսական միջոցների հաշվին: Դա ակնհայտ է դարձել lratvutyun.am կայքում ս.թ. հունիսի 26-ին հրապարակված նյութի շուրջ տեղի ունեցած անցուդարձից: Ս.թ. հուլիսի 1-ին այդ մասին տեղյակ ենք պահել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ.Կոստանյանին` մասնավորապես նշելով, որ henaran.am կայքի աշխատակից Արմենակ Դավթյանը Սամվել Ալեքսանյանի դեմ ինչ-որ տեղից ստացված անանուն հոդված հրապարակելու համար norlur.am կայքին առաջարկել է 600 հազար դրամ:
«Սյունյաց երկիրն» այդ ամենը համարում է կոնկրետ մարդկանց կողմից լրագրողի օրինական մասնագիտական պարտականությունների կատարման խոչընդոտում` մարզային կյանքի որոշ ոլորտների մասին հրապարակումներ թույլ չտալու նպատակով, ինչը քրեորեն պատժելի արարք է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164 հոդվածի համաձայն:
Նշված հայցադիմումների եւ դիմումի շուրջ զարգացումների մասին տեղյակ կպահենք ընթերցողին: