Փակելու են մեր ճանապարհը դեպի Սյունիք, ինչը կնշանակի, որ Տիգրանաշենը մտնում է այդ պայմանավորվածության մեջ. Արամ Սարգսյան
11.07.2025 14:55
Հուլիսի 10-ին Աբու Դաբիում կայացել է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում, ինչպես նախապես հայտարարվել էր՝ օրակարգում «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ բանակցություններն էին։
Այս հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ կողմերը հաստատել են՝ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն են, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Նաև, երկուստեք հանձնարարել են համապատասխան պետական հանձնաժողովներին՝ շարունակել գործնական աշխատանքն այդ ուղղությամբ:
Այս հանդիպմանը զուգահեռ, երեկ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանն «Ազատության» հետ զրույցում ասել էր, որ «սկզբունքների պահպանման դեպքում Հայաստանը դեմ չէ Սյունիքի ճանապարհի արտապատվիրակմանը»
Աբու Դաբիում կայացած այս հանդիպումը հենց հանդիպման վայրից ակտիվ լուսաբանել են ադրբեջանական տարբեր լրատվամիջոցներ, որոնք հայտնել են, որ քննարկվել է նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը, որի վերաբերյալ, սակայն, ՀՀ պաշտոնական հաղորդագրությունում չկա։