Փառատոն, որ միավորում է մարզի երգչախմբերը
Չորրորդ անգամ Սյունիքում անցկացվեց «Երգով ու սիրով» երգչախմբային փառատոնը՝ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի մասնակցությամբ (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյան, նվագակցող՝ Մարինե Մարգարյան)։ Մայիսի 27-ին կայացավ ճանաչված երգչախմբի համերգը։ Հնչեցին հոգևոր երգեր, հայ և արտասահմանցի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, որոնք ջերմությամբ ընդունվեցին հանդիսականի կողմից, ում  նաև հնարավորություն տրվեց հարցեր ուղղելու երգչախմբի խմբավարին ու նրա սաներին։
Երկրորդ օրը երգեհոնային դահլիճի բեմահարթակը տրամադրվել էր մարզի երաժշտական և արվեստի դպրոցների կոլեկտիվներին (Գորիսի Աշոտ Սաթյանի անվան թիվ 1 երաժշտական դպրոց, Մեղրի համայնքի «Արևիք» արվեստի դպրոց, Շինուհայրի երաժշտական դպրոց, Կապանի Արամ Խաչատրյանի անվան թիվ 1, թիվ 2, թիվ 3 երաժշտական դպրոցներ՝ Կապանի արվեստի մանկական դպրոց, Կապան համայնքի կանանց երգչախումբ)։
Որպես հավարտ համերգի՝ ելույթ ունեցավ համահավաք երգչախումբը։ Հնչեց Էդգար Հովհաննիսյանի՝ Պարույր Սևակի խոսքերով ստեղծված «Սարդարապատ» երգը, Առնո Բաբաջանյանի «Տղերքը, որ չկան» և վերջում Էդգար Հովհաննիսյանի «Էրեբունի-Երևան»-ը, որի կատարմանը ձայնակցեց ամբողջ դահլիճը:
«Մեզ համար շատ ոգևորիչ է լինել Սյունիքում, բայց նաև մտահոգ եմ , քանզի հոգսաշատ և ընկճված տեսա ժողովրդին, այս փառատոնին երգչախմբի պակաս կար։ Ցավոք, այս անգամ չեն ներկայացել Սիսիանի և Քաջարանի երգչախմբերը: Կապանը պիտի դառնա իսկական մշակութային կենտրոն, երեխաները պիտի մեծանան մշակութային միջավայրում։ Երգչախմբերի կատարումներում այս անգամ շատ բան է փոխվել  դեպի դրականը, ինտոնացիան ավելի մաքուր է։ Եթե անընդհատ վարպետաց դասեր անցկացվեն, փառատոներ լինեն, վարպետությունն ինքնաբերաբար կաճի։ Այս անգամ տպավորված եմ Կապան համայնքի կանանց երգչախմբի կատարումներով», – «Սյունյաց երկրին» տպավորությունները ներկայացրեց խմբավար Տիգրան Հեքեքյանը: