Փառատոնն ավանդական է դառնում
Հոկտեմբերի 14-ին ազդագիրը Կապանի արվեստի պետական քոլեջում հրավիրում էր երգեհոնային համերգի՝ Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային երաժշտության 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում:
Վահագն Ստամբոլցյանի ջանքերով տարիներ առաջ Հայաստանի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում և Կապանում հայտնվեցին երգեհոններ՝ ընդսմին ձևավորելով երգեհոնային երաժշտության ստամբոլցյանական դպրոցը:
2022 թվականին կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանում կայացավ երգեհոնային երաժշտության առաջին միջազգային փառատոնը, որն ըստ ամենայնի ավանդական է դառնում: Մեկուկես ժամ հանդիսատեսը վայելեց աստվածային երաժշտություն, իսկ մինչ այդ կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար և հիմնադիր Արմեն Սուքիասյանը, ողջունելով ներկաներին, հայտնեց, որ փառատոնն անցկացվում է Երևանում, Չարենցավանում և Կապանում, որտեղ կան երգեհոններ և որոնց մասնակցում են հանրապետության երգեհոնային երաժշտության լավագույն կատարողները:
Համերգային ծրագրում հանդես եկան Վահագն Ստամբոլցյանի սաներ Մարինա Նահապետյանը, Հարություն Թագվորյանը, Թերեզա Ոսկանյանը, Արմեն Աղաջանյանը:
Առանձին կատարումների ժամանակ նրանց միացան Հասմիկ Մարտիրոսյանը (սոպրանո) և Աշոտ Խաչատրյանը (թավջութակ): Հնչեցին Բուքստեհուդեի, Բախի, Կոմիտասի, Ալ. Հարությունյանի  ստեղծագործություններից: Համերգի ավարտին Արմեն Աղաջանյանը հնչեցրեց Բախի « Տոկատ և ֆուգա ռե մինոր» ստեղծագործությունը, ամբողջացնելով համերգից ստացած հանդիսատեսի տպավորությունը:
Ամենավերջում Կապանի արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Աշոտ Խաչատրյանը, երախտագիտություն հայտնելով համերգի կազմակերպիչներին, երաժիշտներին և հանդիսատեսներին, հայտնեց, որ հաջորդ տարի լրանում է Վահագն Ստամբոլցյանի 95-ամյակը և համոզմունք հայտնեց, որ փառատոնն առավել շուքով կանցկացվի: