Փարիզը վերացրել է Բաքվին զենքի վաճառքի արգելքը. լրատվամիջոցներ
Ֆրանսիայի ռազմաարդյունաբերական ընկերություններն անցել են մարքեթինգային աշխատանքների Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը կարգավորելու համար, հայտնում է «Интерфакс-Азербаиджан»-ը՝ վկայակոչելով AzeriDefence կայքը:
Ինչպես հայտնում է կայքը՝ վկայակոչելով ռազմական աղբյուրների, պաշտոնական Փարիզը ֆրանսիական ընկերությունների համար չեղարկել է Ադրբեջանին պաշտպանական բնույթի արտադրանքի վաճառքի արգելքը:
«Այդ երկրի ռազմաարդյունաբերական ընկերություններն արդեն անցել են մարքեթինգային աշխատանքների»,- գրում է կայքը:
Կայքը նաև նշում է, որ այդ առնչությամբ, Ֆրանսիայի ռազմաարդյունաբերական համալիրը ADEX-2018 3-րդ ադրբեջանական միջազգային պաշտպանական ցուցահանդեսում կներկայացվի լայն ձևաչափով: Մասնավորապես՝ ADEX-2018-ին ներկայացվելու են այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են MBDA Systems-ը, CİFAL Group-ը, Naval Group-ը, Airbus Defense-ը, Etienne Lacroix-ն, Nexter Systems-ը, Proengin-ը, Thales-ը:
Մի շարք եվրոպական երկրներ և ԱՄՆ-ն 1990-ականների սկզբից զենքի վաճառքի արգելք են սահմանել Ադրբեջանի և Հայաստանի համար՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ: