Պարոն Թրամփը կգա-կգնա, մի օր էլ նա առհասարակ չի լինի, սակայն Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամությունը մնում է․ ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան
14.01.2026 14:46
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը վստահում է Հայաստանին, սակայն չի վստահում ԱՄՆ-ին։ Այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը նման հայտարարություն է արել ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին՝ անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի հայտարարած վերջին պատժամիջոցին ու ԹՐԻՓՓ նախագծին։
Անդրադառնալով Թրամփի հայտարարությանը, թե Իրանի հետ բիզնես վարող երկրները կբախվեն 25 տոկոս մաքսատուրքի ԱՄՆ-ի հետ առևտրում՝ դեսպանն ասաց, որ պարոն Թրամփն առաջին անգամը չէ, որ նման գործողություններ է ձեռնարկում։
Նա հիշեցրեց, որ  նախագահության առաջին շրջանում էլ Թրամփն Իրանի դեմ առավելագույն ճնշում է գործադրել։
«Պարոն Թրամփը կգա-կգնա, մի օր էլ նա առհասարակ չի լինի, սակայն Հայաստանի և Իրանի միջև բարեկամությունը մնում է։ Իրանի տնտեսությունը բազմակողմանի է և հզոր, մեծապես սովորել է բարդ պայմաններում աշխատելուն։ Հենց հիմա էլաշխատում ենք Թրամփի դաժան պատժամիջոցների պայմաններում»,- ասաց դեսպանը՝ շարունակելով, որ գործընկերների հետ Իրանը շարունակելու է բնականոն, երկկողմ շահերի վրա հիմնված հարաբերությունները։