Պարզվել են Սյունիքում դպրոցականներով ավտոբուսի՝ գետն ընկնելու հանգամանքները. վարորդի նկատմամբ հետապնդում է հարուցվել
Պարզվել են այս տարվա մարտի 10-ին Կապան համայնքի Նորաշենիկ բնակավայրում տեղի ունեցած մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարի մի շարք հանգամանքներ:
Այս մասին հայտնում են ՔԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ հիշեցնելով, որ 2023թ. մարտի 10-ին՝ ժամը 14:10-ին, Կապան քաղաքի 75-ամյա բնակչի վարած «Պազ 3206-110» մակնիշի ավտոբուսը, ուղևորներով դուրս էր եկել երթևեկելի գոտուց և գլորվել գետը։
Դրա հետևանքով 23 ուղևորը և վարորդը տարբեր մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էին բժշկական կենտրոն, որտեղ ուղևորներից մեկը ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել էր:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական և դատաբժշկական փորձաքննություններ: Հիվանդանոց տեղափոխված 23 ուղևորները ճանաչվել են տուժող։ Քրեական վարույթի շրջանակներում նշանակվել է նաև դատաավտոտեխնիկական և դատահետքաբանական համալիր փորձաքննություն։
Նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային և ապացուցողական գործողությունների, այդ թվում՝ նաև նշանակված համալիր փորձաքննության արդյունքում, հիմնավորվել է, որ 2023թ. մարտի 10-ին՝ ժամը 14:20-ին, 75-ամյա տղամարդը, վարելով իրեն ամրակցված «Պազ 3206-110» մակնիշի ավտոբուսը, ուղևորվելով Կապան համայնքի Ուխտավայր բնակավայրից, Ուխտավայրի դպրոցի աշակերտներին և ուսուցչական կոլեկտիվի անդամներին դեպի Կապան քաղաք տեղափոխելիս, ուշադիր չհետևելով առջևում տիրող ճանապարհատրանսպորտային իրադրության զարգացմանը, չընտրելով երթևեկության համապատասխան անվտանգ ու սահուն ռեժիմ, իրականացրել է իր վարած տրանսպորտային միջոցի ընթացքի ոչ պատշաճ և վտանգավոր կառավարում՝ ստեղծելով վթարային իրադրություն:
Արդյունքում ավտոբուսը դուրս է եկել ճանապարհի սահմաններից և Առաջաձոր բնակավայրի կամրջի մոտ գլխիվայր ընկել Աճանան գետը, ինչի հետևանքով ուղևորներից մեկը՝ ուսուցչուհի, ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է, իսկ մնացած 22 ուղևորներն ստացել են տարբեր աստիճանների մարմնական վնասվածքներ:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ ավտոբուսի կառավարելիությունը և ընթացքի կայունությունն ապահովող համակարգերը, ագրեգատները և դետալները, ղեկային կառավարման ու բանվորական արգելակային համակարգերը, ընթացային մասերը, մինչև տվյալ պատահարը, նախընթաց շահագործման ընթացքում գտնվել են սարքին վիճակում:
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ ավտոբուսի վարորդի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք՝ Սյունիքի մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն մարտի 3-ին ահազանգ էր ստացվել, որ Կապան-Նորաշենիկ ավտոճանապարհին տեղի էր ունեցել ՃՏՊ՝ ավտոբուսը շրջվել է ձորը, մոտ 5 մետր բարձրությունից ընկել գետը:
Առողջապահության նախարարությունը հայտնել էր, որ Կապանի բժշկական կենտրոն տեղափոխված 23 տուժածից 14-ը երեխաներ են, տուժածներից 9-ը՝ մեծահասակ: Նրանցից 3-ի առողջական վիճակը գնահատվում էր ծանր, մյուսներինը՝ բավարար: