Փաստաբանների թիմն ուղղակի ջախջախել է ինձ առաջադրված մեղադրանքը. Քոչարյան
Փաստաբանների թիմն ուղղակի ջախջախել է ինձ առաջադրված մեղադրանքն, այսօր «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Փաստաբանների թիմը, որին նաև ակտիվ ես էի մասնակցում ուղղակի ջախջախել են մեղադրանքը, քարը քարին չեն թողել այդ մեղադրանքից: Սա այն դեպքը չէ, որ ասես մեղադրանքի այս կամ այն դրվագը թույլ է կամ ուժեղ է: Սա այն դեպքն է, երբ ամբողջ մեղադրանքը կառուցված է կեղծ, արհեստական ապացույցների վրա, ավելի շատ՝ եզրակացությունների վրա», - ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Նա ընդգծեց, ցավոք, չի կարող հստակ խոսել գործի մասին, քանի որ կա նախաքննական գաղտնիք հասկացությունը:
Դիտարկմանը, թե Հատուկ քննչական ծառայության պետը բավականին բաց խոսում է գործի մասին, Ռ. Քոչարյանն արձագանքեց.
«Ինքն իրեն այնպիսի բաներ է թույլ տալիս, որոնք ուղղակի հակասության մեջ են օրենքի հետ, բայց տվյալ դեպքում օրենքն ինքն է ու ինքը համարում է, որ օրենքից դուրս է ու ավելի բարձր է կանգնած, կարծում եմ՝ սա է պատճառը», - ասաց Ռ. Քոչարյանը:
Նա կոչ արեց, որպեսզի վերացվի նախաքննական գաղտնիք հասկացությունն ու ամբողջ գործընթացը լինի թափանցիկ.
«Հանել նախաքննության գաղտնիքն ու հնարավորություն տալ պաշտպանվող կողմին բարձրաձայն խոսել ամեն ինչի մասին: Դուք կտեսնեք, որ ամբողջ գործը շինծու, արհեստական գործ է և սա հստակ, դասական քաղաքական հետապնդման մոդել է», - ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահը: