ՊԵԿ-ը ստուգումներ է անում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ում. ընկերությունը չի շտապում մեկնաբանել տեղեկությունը
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով, Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունը ստուգումներ է իրականացնում ՀՀ ամենախոշոր հարկատուներից մեկի մոտ՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲ ընկերությունում:
Նույն տեղեկություններով, ստուգումների ընթացքում ՊԵԿ-ն արդեն իսկ որոշ խախտումներ է արձանագրել։
Թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանության ստանալու համար ՀԺ-ն դիմեց ԶՊՄԿ իրավաբանական դեպարտամենտի ղեկավար Պերճ Խաչատրյանին, սակայն վերջինս խնդրեց գրավոր հարցում ուղարկել, ինչը եւ արել ենք:
Նշենք, որ ԶՊՄԿ-ն 2020 թվականի առաջին կիսամյակի (հունվար-հունիս) տվյալներով, համարվում է ՀՀ 3-րդ խոշոր հարկատուն՝ վճարած 21.6 մլրդ դրամ հարկերով, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ պակաս է 7.9 մլրդ դրամով։
«Սյունյաց երկրի» կողմից
Հայաստանի ամենախոշոր ֆինանսատնտեսական կառույցում` «Զանգեզուրի ՊՄԿ» ՓԲ ընկերությունում, ՊԵԿ-ի նախորդ ստուգումները տեւեցին մեկ աշխատանքային օր:
Հուսով ենք, որ այս ստուգումները հերթական տեսիլքը չեն լինի եւ նման չեն լինի 2015-16 թթ. խաղերին, երբ 29 մլրդ դրամ պետբյուջեին պակաս հարկ վճարելու համար Պոլոսկով Մհերին պարգեւատրեցին «Անանիա Շիրակացի» մեդալով, իսկ Վահե կարճահասակին նշանակեցին Սյունիքի մարզպետ: