ՊՆ-ն խստացնում է վերահսկողությունը վարժական հավաքների նկատմամբ
Պաշտպանության նախարարությունը նոր օրենսդրական նախաձեռնություն է ներկայացրել, որը նախատեսում է խստացնել պատժամիջոցները վարժական հավաքներից խուսափող քաղաքացիների նկատմամբ։ Բացի այդ նախարարությունն առաջարկում է վերանայել և հստակեցնել ռազմական ոստիկանության դերն ու իրավասությունները զորահավաքային գործընթացում: Նախագիծը հրապարակվել է e-draft իրավական ակտերի միասնական կայքում։
Նախագծում նշված է, որ վերջին տարիներին նկատվում է վարժական հավաքներից խուսափելու դեպքերի աճ, ինչը ստեղծում է լուրջ խնդիրներ զինված ուժերի պատրաստվածության համար: Գործող օրենսդրությունը չի կարողանում արդյունավետ կերպով կարգավորել այս երևույթը:
Ներկայումս գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածը սահմանում է պատիժներ վարժական հավաքներից խուսափելու համար, սակայն դրանք բավարար չեն: Օրենքի ձևակերպումները թույլ են տալիս տարբեր մեկնաբանություններ, իսկ պատժամիջոցները չեն համապատասխանում խախտումների ծանրությանը:
Առանձնակի մտահոգիչ են դարձել խուսափման նոր մեթոդները: Քաղաքացիները դիմում են տարբեր հնարքների՝ սկսած կեղծ փաստաթղթերից մինչև ինքնավնասման դեպքեր: Մինչև 2022թ. հուլիսի 1-ը գործող օրենսդրությամբ նման դեպքերը ենթակա էին ավելի խիստ պատժի, սակայն ներկայիս օրենքում այդ դրույթները բացակայում են: