ՊՆ-ն տեսանյութեր է հրապարակել Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Արցախում թիրախավորված հոսպիտալից
ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեսանյութեր է հրապարակել հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ թիրախավորված հոսպիտալից: Տեսանյութերը Ստեփանյանը հրապարակել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Հակառակորդի կողմից թիրախավորված հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված հոսպիտալներից մեկը»,- մակագրել է նա` հիշեցնելով, որ Ադրբեջանը փորձում է ջանադրաբար հերքել կատարվածը` ասելով, թե կրակ չի վարում ոչ ռազմական թիրախների ուղղությամբ:
Արցախի Պաշտպանության բանակի լրատվական ծառայությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի Զինված ուժերը թիրախավորել են Արցախի հոսպիտալներից մեկը. «Ադրբեջանական զինված ուժերը, շարունակելով խախտել հումանիտար հրադադարը, թիրախավորել է հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հոսպիտալներից մեկը, որտեղ բուժում են ստանում նաև քաղաքացիական անձինք: Վերոնշյալը  միջազգային մարդասիրական իրավունքի և սովորութային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների կոպտագույն խախտում է, որոնց համաձայն արգելվում է թիրախավորել հոսպիտալները և այն վայրերը, որտեղ պահվում են վիրավորները։ Սա արդեն բացահայտ ռազմական հանցագործություն է, որի հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա»,- ասված է ռազմական գերատեսչության հաղորդագրությունում: