Պուտինն ու Էրդողանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական լարվածությունը
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են իրավիճակի սրացումը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին: Զրույցը կայացել է թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ, հաղորդում է Կրեմլը, հավելելով` Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է լարվածության սրացմանը նպաստող ցանկացած գործողություն կանխելու կարևորությունը:
Հեռախոսազրույցից առաջ հաղորդվել էր, որ թուրքական բանակը պատրաստվում է մի քանի օրից Ադրբեջանի հետ համատեղ լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնել Հայաստանի սահմանից քիչ հեռու` Նախիջևանի տարածքում: «Վարժանքներում կներգրավվեն հրետանու կայանքներ, ականանետեր, մարտական ավիացիա և հակաօդային պաշտպանության համակարգեր», - նշել էր ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում Անդրկովկասում տիրող իրավիճակի շուրջ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրության սրման համատեքստում։ Երկու կողմն էլ նշել են, որ շահագրգռված են հակամարտությունը կարգավորել բացառապես խաղաղ միջոցներով և բանակցություններով», - հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահական նստավայրը։ Ըստ Կրեմլի, կողմերը նաև պատրաստակամություն են հայտնել համակարգել ջանքերը` տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացման նպատակով:
Մոսկվան, ըստ պաշտոնական հաղորդագրությունների, վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում արդեն երկրորդ անգամն է հրապարակավ հորդորում Անկարային նպաստել հայ-ադրբեջանական լարվածության թուլացմանը: Մի քանի օր առաջ էլ Ռուսաստանի արտգործնախարարն էր այս թեման բարձրացրել թուրք գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ: «Մոսկվան ընդգծել է հայ-ադրբեջանական հակամարտության հարցում հավասարակշիռ մոտեցում որդեգրելու և կողմերի վրա զսպող ազդեցություն թողնելու կարևորությունը` իրավիճակի հետագա սրացումը կանխելու, սահմանի անվտանգությունը երաշխավորելու և ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման շուրջ ջանքերը ակտիվացնելու համար», - հաղորդել էր Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը
Հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին սկսված բախումներից հետո Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը հայտարարել էր, թե հայերը «անպայման պատասխան կտան իրենց արածի համար»: Պաշտոնական Երևանի հասցեին սպառնալիքներ էին հնչեցրել նաև Թուրքիայի նախագահըարտաքին գործերի նախարարը և նախարարությունըխորհրդարանականներըԱզգային անվտանգության խորհուրդը:
Պաշտոնական Երևանը դատապարտել է այդ հայտարարությունները և պնդել, թե Անկարան «այս մոտեցումներով հանդիսանում է Հայաստանի և տարածաշրջանի անվտանգության սպառնալիքը»: