Սիրելի՛ դպրոցականներ և ուսանողներ, մանկավարժներ և ծնողներ, կրթության բնագավառի ներկայացուցիչներ, շնորհավորում եմ
Գիտելիքի և դպրության օրվա` սեպտեմբերի 1-ի կապակցությամբ։
Գրքի ու գիտելիքի հանդեպ խորը հարգանքն ու կրթություն ստանալու ձգտումը մեր ազգային մտածողության ուրույն դրսևորումներից է, և պատահական չէ, որ սեպտեմբերի 1-ը՝ նոր ուսումնական տարին բոլորիս համար ընկալվում է որպես նոր անելիքների, նպատակների և նոր գաղափարների արդյունավետ իրականացման մեկնարկ:
Սիրելի դպրոցականներ և ուսանողներ, կրթության նկատմամբ մեր ժողովրդի ունեցած դարավոր պաշտամունքը ձեզ պարտավորեցնում է, որպեսզի հնարավորինս շատ գիտելիքներ ձեռք բերեք՝ հարստացնելու ձեր ֆիզիկական ու մտավոր ունակությունները՝ մեր համայնքի, մարզի և մեր պետության հետագա ամրապնդման ու մեր երկրի վաղվա արժանավոր քաղաքացիները լինելու համար:
Միայն սովորելով, գիտելիքների լուրջ պաշար ձեռք բերելով հնարավոր կլինի իրականացնել մանկության և պատանեկության տարիներից սկիզբ առնող ձեր նպատակների և երազանքների իրականացումը։ Այս ամենն առավել ևս կարևորվում է ներկայումս, երբ բանիմաց անհատն է համարվում հասարակության շարժիչ ուժը և չկա ավելի հզոր ուժ, քան գիտելիքն է, քանզի գիտելիքներով զինված մարդն անպարտելի է:
Սեպտեմբերի 1-ը առանձնահատուկ նշանակություն ունի հատկապես առաջին դասարանցիների համար, ովքեր առաջին անգամ են ոտք դնում դպրոցի կամարներից ներս, որոնց հղում եմ իմ առանձնահատուկ շնորհավորանքները:
Իմ բարեմաղթանքներն եմ հղում նաև բուհերի առաջին կուրսեցիներին, որոնց համար մեկնարկվում է առավել պատասխանատու կյանքի մի նոր փուլ:
Հարգարժան ուսուցիչներ, շնորհավորում եմ ձեզ և միաժամանակ մաղթում անսպառ ուժ և եռանդ՝ այս պատասխանատու և սուրբ գործում։ Ձեզ է վստահվված կրթելու և դպրելու այս հույժ կարևոր և պատասխանատու առաքելությունը, և հենց կրթված քաղաքացին է մեր ազգային արժանապատվության, մեր պետականության պահպանման, մեր համայնքների և պետության զարգացման ու հզորացման կարևոր գործոնը, որի երաշխավորը հանդիսանում եք դուք։
Օրվա կապակցությամբ ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում հաջողություններ։
Զինվեք նոր գիտելիքներով, որպեսզի դառնաք ավելի ուժեղ, քանի որ գիտելիքն է ամենամեծ ուժն ու զենքը: