Քաղաքացու որոշումը՝ Վահե Հակոբյանի որոշում
Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ շատ արագ գրանցվեց «Քաղաքացու որոշում» բարձրագոչ անունը կրող կուսակցությունն ու մտցվեց ընտրարշավի մեջ:
Այդ կուսակցության անդամների ու ժողովրդի համար պարզ է, որ այդ կուսակցությունը չի անցնելու խորհրդարան ու նույնիսկ 1 տոկոս չի հավաքելու: Բայց պարզ չէ մի բան՝ եթե գիտեն, որ չեն անցնելու, ապա ինչու՞ են հսկայական գումարներ ծախսում քարոզչության վրա և ամենակարևորը՝ ո՞վ է ֆինանսավորում այս մարդկանց, ովքեր մինչև հեղափոխությունը Սերժ Սարգսյանին կից «քաղաքացիական ակտիվիստ» են աշխատել, հետո մտել են Նիկոլ Փաշինյանի տակ (այդ կուսակցության հիմնադիրներից մեկը փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի օգնականն էր, որը օրերս դուրս եկավ՝ շոու անելով), բայց հենց տեսել են, որ իրենց ուզածի չափով տեղ չեն ստանում իշխանության մեջ՝ դարձել են «Քաղաքացու որոշում»:
Մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով՝ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությանը հովանավորում է այն նույն Վահե Հակոբյանը, որը ֆինանսավորում է Ամուլսարի հանքի դեմ պայքարը: Դա Քաջարանի պղնձամոլիբդենայինի ու Սերժ Սարգսյանի բիզնեսի գործընկեր Վահե Հակոբյանն է:
Պատահական չէ, որ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության ցուցակում ահագին հակաամուլսարականներ կան՝ Գնդևազցի պայքարիստ Թեհմինե Ենոքյանի գլխավորությամբ: Ըստ ամենայնի՝ հենց Թեհմինեն էլ դարձել է Վահեի ու ՔՈ-ի կապող օղակն ու ֆինանսական մատակարարը: Այսինքն՝ «քաղաքացու որոշում» անվան տակ նախկին ռեժիմի օլիգարխներից մեկը հավաքել է այն «քաղաքացիական» աբիժնիկներին, որոնք դուրս են մնացել Նիկոլի մոտից: Սրանց ծառայեցնելու են տարբեր նպատակներով Նիկոլի դեմ աշխատելու համար:
Օրինակ՝ նույն Թեհմինե Ենոքյանը պնդում է, որ անկախ փորձագիտական արդյունքներից, Նիկոլի թիմը պետք է իմանա, որ Ամուլսարի հանքը իրենք չեն թողելու որ աշխատի: Այս աղջիկը իր կարծիքը չի ասում: Նա ասում է իր տիրոջ՝ Վահե Հակոբյանի կարծիքը:
«Քաղաքացու որոշումը» իրականում Վահե Հակոբյանի որոշումն է: Փողն ով տալիս է, նա էլ երաժշտությունն է պատվիրում: Եվ այս մարդկանց շանտաժներին է տեղիք տալիս Նիկոլ Փաշինյանը: