Քանի դեռ եղեռնագործը մեղա չի եկել
Ագարակում ապրիլի 24-ին տեղի ունեցավ ջահերով երթ: Վառվող ջահերով եւ վանկարկումներով երթի մասնակիցներն անցան հրապարակով, ծաղիկներ դրեցին Ագարակի զբոսայգում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքարին: Երթի ավարտին Հայոց մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված խոսքով հանդես եկան Ագարակի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանը, Մեղրու Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու հոգեւոր հովիվ տեր Ռաֆայել քահանա Խաչիկյանը, «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Յուրի Բերեզովսկին, ՀՀԿ Ագարակի շրջանային կազմակերպության նախագահ Սամվել Միքայելյանը, Ագարակի զորամասի սարկավագ Ռաֆայելը:
Քաղաքապետը մասնավորապես նշեց. «Օսմանյան կայսրության եղեռնագործության անխոս վկան մեր բիբլիական լեռն է` հայ ժողովրդի տառապանքի քարակերտ մարմնավորումը, որ անեծքի պես կախված կլինի Թուրքիայի գլխին այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա ողջ աշխարհի առջեւ մեղա չի եկել»:
Նշենք, որ նախօրեին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքար-հուշաքար կանգնեցվեց Ագարակում` Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի ղեկավարության նախաձեռնությամբ: Ագարակցիները վաղուց էին զգում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան ունենալու անհրաժեշտությունը: Այսուհետ նրանք էլ կարող են իրենց հարգանքի տուրքը մատուցել 1915թ. Մեծ եղեռնի նահատակների հիշատակին: Հուշաքարի օծման արարողությունը կատարեց տեր Ռաֆայել քահանա Խաչիկյանը: Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված խոսքով հանդես եկավ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Յուրի Բերեզովսկին: Հուշաքարի բացման հանդիսավոր արարողությունը եզրափակվեց Ագարակի քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի խոսքով եւ ծաղկեդրման արարողությամբ: