Քարահունջում` կաթի մթերման կետ
Սեպտեմբերի 26-ին Սյունիքի մարզի Գորիսի տարածաշրջանի Քարահունջ համայնքում կաթի մթերման կետ է բացվել: Այն հիմնվել է «Օրանժ» հիմնադրամի (2 940 000 ՀՀ դրամ), «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի (2 350 000 ՀՀ դրամ, ֆինանսավորող` Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալություն) եւ Քարահունջի համայնքապետարանի (4 540 000 ՀՀ դրամ) ներդրումների հաշվին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 9 830 000 ՀՀ դրամ է:
«Օրանժ» հիմնադրամի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը նշեց, որ ծրագիրն իրենց համար հատուկ նշանակություն ունի, որովհետեւ այն իրականացվել է «Օրանժ» հիմնադրամի աշխատակիցներից մեկի առաջարկով. «Մյուս կողմից` այս ծրագիրը հատուկ է, որովհետեւ ուղղվածությունն է տարբերվում. մենք սովորաբար աջակցել ենք սոցիալական ու առողջապահական ծրագրերի: Նման ծրագրեր իրականացնելը կարեւոր է, բայց նաեւ կարեւոր է մարդկանց օգնել` ամուր կանգնելու իրենց ոտքերի վրա, ինչին մենք նպաստեցինք այս ծրագրով»:
«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի նախագահ Մկրտիչ Այվազյանը նշեց, որ քարահունջեցին այսուհետ հնարավորություն կունենա կաթը կանխիկ վաճառել. «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն նման ծրագրերի միջոցով շարունակելու է աջակցել Սյունիքի մարզի մեր շահառու 40 համայնքներին, դրանց թվում` Քարահունջին»:
Քարահունջի համայնքային ակտիվ խմբի ղեկավար Արմեն Մկրտչյանը նշեց, որ խմբում աշխատում են այն մարդիկ, ովքեր ձգտում են համայնքի եւ համայնքի հասարակության զարգացմանը. «Կարծում եմ` այս ծրագիրը կնպաստի, որ մեր համայնքում մարդիկ ավելի շատ զբաղվեն անասնապահությամբ: Այդ ծրագրի շնորհիվ մենք ծանոթանում ենք այլ համայնքների դրական փորձին ու ավանդույթներին»: