Քննարկվում է Երեւանում մետրոյի նոր կայարան կառուցելու հարցը. կպահանջվի 75 միլիոն դոլար (տեսանյութ)
11.01.2019 22:35
Ամենայն հավանականությամբ մեկ ամսից մշակված-պատրաստ կլինի կառավարության որոշման մի նախագիծ, որը կվերաբերի Երեւանի մետրոյի զարգացման նոր սխեմային ու նոր կայարանի կառացմանը:
Հանրային խորհրդի Ֆինանսատնտեսական-բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների եւ շինարարության հարցերի ենթահանձնաժողովում այսօր քննարկում էր հրավիրվել Մետրոպոլիտենի զարգացման, տրանսպորտային վերգետնյա եւ ստորգետնյա այլ կառույցների շինարարության եւ վերակառուցման հարցերի վերաբերյալ: Քննարկմանը մասնակցում էր նաեւ Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը:
Մինչ այս՝ դեկտեմբերի 14-ին, ոլորտի մասնագետների ու պատասխանատուների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է եղել նաեւ քաղաքապետարանում, ինչից հետո հանձնարարվել է գործող մետրոյի ամբողջ կառույցն իրականացրած «Արմթունել» ընկերության իրավահաջորդ «Արթուն» ընկերությանը ներկայացնել համապատասխան առաջարկ: Հիշեցնենք, որ քաղաքապետ Հայկ Մարությանի նախընտրական ծրագրի դրույթներից մեկը մետրոյի առնվազն մեկ նոր կայարան կառուցելու մասին էր:
«Քաղաքապետարանում քննարկվել է Երեւանի մետրոյի հեռանկարը: Ի սկզբանե քաղաքապետը խնդիր դրեց, թե եկեք առաջին հերթին պարզենք՝ իսկ պե՞տք է ընդհանրապես շարունակել մետրո կառուցելը, որովհետեւ ժամանակները փոխվում են եւ ի հայտ են գալիս տրանսպորտային այլ միջոցներ, ընդհուպ խոսվեց, որ մի տասը տարի հետո թռչող ավտոմեքենաներ են լինելու քաղաքներում: Մեկ ժամ քառասուն րոպե տեւած քննարկումից հետո եկան այն եզրակացության, որ պետք է մետրոյի գոնե մեկ նոր կայարան շահագործման հանձնել առաջիկայում: Եվ քաղաքապետը խոստացավ հետեւյալը. ես կառավարությունում կբարձրացնեմ այդ հարցը եւ հույս ունեմ (այդ բառը կիրառեց), որ ֆինանսավորման խնդիրը առաջիկայում կփորձենք լուծել»,- մեր զրույցում ասաց «Արթուն» ԲԲԸ ղեկավար Հմայակ Հարությունյանը:
Խոսքը Աջափնյակ վարչական շրջանում Հալաբյան-Աբելյան խաչմերուկի հատվածում մետրոյի նոր կայարանի շահագործման մասին է, որը դեռ խորհրդային տարիներից մեծամասամբ՝ 70 տոկոսով, կառուցված է: Մնացած 30 տոկոսը կյանքի կոչելու համար, ըստ Հարությունյանի, կպահանջվի 75 միլիոն դոլար: Եթե իհարկե վերջնականապես որոշվի, որ երկհարկանի կամուրջ չի կառուցվելու, այլ միայն մեկ հարկ, որը անհրաժեշտ է, որպեսզի մետրոյի գնացքներն անցնեն Հրազդանի կիրճն ու հասնեն նոր կայարան: «Քաղաքապետը դրեց նաեւ այն հարցը, թե պատկերացրեք Կիեւյան կամրջի հետ ինչ-որ բան է պատահում, իսկ ինչու այստեղ նաեւ ճանապարհային կամուրջ չկառուցվի, եւ միտք հղացավ, որ Արզնի կամուրջի նման այստեղ էլ երկհարկանի կամուրջ կառուցվի, մեկը սպասարկի մետրոյին, վրայից անցնի նաեւ քաղաքային ճանապարհ»,- մանրամասնեց Հմայակ Հարությունյանը:
Բայց կամրջի երկրորդ հարկը բնականաբար հավելյալ ֆինանսներ կպահանջի առանց այն էլ ծախսատար այս գործում: Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը դեմ էր դրան եւ առաջարկեց լրացուցիչ թանկ նախաձեռնություններով չվախեցնել կառավարությանը: Երկրորդ հարկը ներկայումս շքեղություն համարեցին նաեւ քննարկման այլ մասնակիցներ:
«Ես կուզենայի, որ մեր խոսակցությունը եւ առանձնապես կառավարությունում խոսակցությունը, գնա երկու փուլային ուղղությամբ: Առաջին փուլը՝ խոսում ենք միայն մետրոյի մասին՝ ուղղակի կառուցելով կամրջային տարբերակով, որ հետագայում դա կարողանաք օգտագործել որպես ավտոճանապարհ: Բայց խնդրում եմ, բյուջետային հաշվարկի ժամանակ, ոնց որ բարբառով ասում են, միլիոնները մի կրակեք, էլի: Կվախենան: Կոնկրետ եկեք խոսենք՝ մետրոյի շինարարության համար ինչպիսի բյուջե է պետք»,- ասաց Արթուր Մեսչյանը:
Նա նաեւ նկատեց, որ իրեն անհրաժեշտ է իրավական ու փաստաթղթային հիմք, որպեսզի կարողանա տվյալ տարածքը զբաղեցրած անհատներին ու կազմակերպություններին ներկայացնել որոշակի սահմանափակումներ կամ արգելքներ. «Ես պետք է ունենամ ստրատեգիական հնարավորություն՝ ասելու՝ ոչ: Իրավական առումով ինքը արդար է: Օրինական իր հողը ձեռք է բերել, նախագիծը հաստատել է, ամեն ինչ նորմալ է: Հիմա եկել է մի մորուքավոր Մեսչյան, ասում է՝ չես կառուցելու: Ինձ տվեք մի «զենք», որով ես կարողանամ պաշտպանվել»:
«Դա հանրային գերակա շահն է»,- արձագանքեց ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյանը:
Քննարկման ավարտին հայտարարվեց, որ Հանրային խորհրդի Ֆինանսատնտեսական-բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի Տրանսպորտային ենթակառուցվածքների եւ շինարարության հարցերի ենթահանձնաժողովի որոշումը կունենա հետեւյալ բովանդակությունը. մետրոյի նոր կայարանի կառուցումը գտնում են նպատակահարմար: Նաեւ որոշում են՝ հանձնարարել «Արթուն» ԲԲԸ-ին եւ խնդրել «Երեւաննախագիծ» ու «Հիդրոտրանս» ինստիտուտներին համատեղ փորձել մեկ ամսվա ընթացքում տալ նախագծային առաջարկ, որպեսզի քաղաքապետարանը ինքն էլ առաջարկություն ներկայացնի քաղաքաշինության կոմիտե: «Եվ մենք էլ մեր կողմից դիմենք կառավարությանը, որպեսզի կառավարությունն ընդունի որոշում Երեւանի մետրոյի նոր զարգացման սխեմայի հաստատման վերաբերյալ»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: