Քննչական կոմիտեն պարզաբանում է՝ Անուշ Միրզոյանը մեղադրվում է 2021թ․-ին Սյունիքում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ
2021 թվականի ապրիլի 21-ին Սյունիքում տեղի ունեցած դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 5-րդ կետերի և 216-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«1 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-34-225-րդ հոդվածի 1-ին մասով (զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելուն օժանդակելը): Միջնորդություն է ներկայացվել վերջինիս նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ»,- հայտնում են ՔԿ-ից։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ սյունեցի լրագրող Անուշ Միրզոյանի նկատմամաբ քրեական վարույթ է հարուցվել։ Լրագրողի խոսքով, նախաքննության փուլում շատ մանրամասներ հայտնել չի կարող, բայց վարույթը վերաբերում է իր մասնագիտական պարտականությունների կատարմանը։
Հիշեցնենք, որ 2021թ. ապրիլ 21-ին, Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սյունիք այցի ժամանակ սյունեցիներնԱգարակում «ջերմ» ընդունելություն էին ցուցաբերել նրան՝ հայհոյելով նրան և կնոջը: Դրանից հետո բազմաթիվ անձինք ձերբակալվեցին ու ազատազրկվեցին: